سقراط عاشق

31 تیر 1398


خب بنظرم وقتشه مدال رو برای «خوب بیان کردن احساسات» بدیم به ژاپنی‌ها! «سقراط عاشق» پر بود از احساس. کیوییچی کاتایاما این کتاب رو سال 2005 منتشر کرده و همین‌طور که روی جلد کتاب نوشته شده یکی از رمان‌های پرفروش ادبیات ژاپنه. 

داستان با یک روایت عاشقانه‌ی ساده از زندگی «ساکوتارو» و معشوقه‌ش «آکی» شروع می‌شه. اما عاقبت این رابطه عاشقانه اونی نمیشه که انتظارش رو میکشیدن! 
از نظر قلم رسا من رو یاد «اگنس» نوشته پتر اشتام انداخت، به همون اندازه ساده، اما کاتایاما در خلال صحبت درباره عاشقانه‌ی ساکوتارو به یک سوال جواب داده: «دنیای پس از مرگ چگونه‌ست؟» 

اما چرا «سقراط عاشق»؟ خود نویسنده علت این نامگذاری رو اینجوری توضیح داده که: «سقراط عاشق عنوانی است که در اصل برای این رمان انتخاب کردم، ما بنابر دلایلی با عنوانی متفاوت در ژاپن منتشر شد. با این حال، عبارتِ «سقراط عاشق» در اصل ساخته‌ی خود من نیست، بلکه در کتاب «فلسفه چیست؟» نوشته‌ی ژیل دولوز و فلیکس گواتاری آمده است. نویسندگان در این اثر خود، بیان می‌دارند که عشق گونه‌ای خشونت است که تو را وادار به اندیشیدن می‌کند. این دقیقا منبع الهام من برای خلق شخصیت اصلی داستانم یعنی ساکوتارو بود.»

چند سطر کتاب

هر روز بعد از مدرسه با هم، خانه می‌رفتیم. با نهایتِ آهستگی قدم می‌زدیم، گاهی هم البته از مسیرمان منحرف می‌شدیم. حتا در این صورت هم همیشه در یک چشم به هم زدن به لحظه‌ی جدایی می‌رسیدیم. عجیب بود. اگر خودم تنها همان مسیر را می‌رفتم، کسالت‌بار و بی‌پایان به نظر می‌رسید. اما حین آن خرامان خرامان قدم زدن و هم‌کلامی با آکی، آرزو می‌کردم هیچ‌گاه پایان نمی‌یافت و وزن کیفم، که پر بود از توده‌ی کتاب‌هایم هم اصلا و ابدا آزارم نمی‌داد.

چندین سال بعد به این فکر کردم که شاید زندگی‌مان هم مثل همین باشد. عمری که در تنهایی سر شود، بلند و کسالت‌بار است. اما عمری که با معشوق سر شود، مثل یک چشم‌به‌هم‌زدن خواهد گذشت./ ص29

سقراط عاشق/ نویسنده: کیوییچی کاتایاما/ مترجم: علی شیعه‌علی/ نشر سبزان/ چاپ اول 1398/ 192 صفحه/ قیمت: 27هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Socrates in Love
نویسنده: Kyoichi Katayama

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar دیدگاه های شما