10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب

22 تیر 1398خب دوباره اومدیم سراغ نویسنده پرکار ترک، خانم الیف شافاک. بعد از اینکه کتاب ملت عشقش گل کرد و حسابی معروف شد، دیگه تقریبا تمام کتاب‌های اون توسط ناشران ایرانی ترجمه و چاپ شدن. 
خیلی‌ها از کتاب ملت عشق خوششون اومده بود، اما به نظر من سایر کتاب‌های این نویسنده حرف‌های بیشتری برای گفتن دارن و هر بار با نثری قوی‌تر از قبل مواجه می‌شیم. شافاک نویسنده‌ای نیست که تنها رمان بنویسه، بلکه به واسطه تحصیلات و دغدغه‌هاش، هربار با هر رمان، حرفی برای گفتن داره.
این بار با کتاب "10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب" به سراغ موضوع آزار جنسی رفته و کاری ویژه منتشر کرده. ده دقیقه و 38 ثانیه، مدت زمانیه که برخی دانشمندان معتقدند مغز انسان پس از مرگ، همچنان فعاله و می‌تونه خاطراتش رو مرور کنه. شافاک دراین کتاب از این نکته به عنوان بهانه‌ای استفاده کرده تا زندگی یک روسپی در استامبول رو به تصویر بکشه.
لی لا یک روسپی معروف در استامبول به قتل می‌رسه و در دقایق پس از مرگ زندگیشو مرور می‌کنه. در این دقایق ما هم شاهد زندگی گذشته‌ی اون و هم اتفاقات بعد از مرگش هستیم. این کتاب پر از خرافات و آداب رسوم مردم محلیه و غافلگیری‌های زیادی هم با خودش داره. در عین حالی که ابتدای داستان گفته میشه لی لا یک روسپی مرده هست، اما این‌که چی شد همه چیز تا این‌حد تغییر کرد و چطور به این جا رسید، معلوم نیست. و ضمنا اصلا به سرتون نزنه داستان رو پس و پیش بخونید چون روال داستان خطی نیست و ممکنه گیج بشید.

📌این کتاب از  انگلیسی به فارسی برگدونده شده و نمی‌دونم علت این‌که توی مشخصات زده 448 صفحه اما 345 صفحه داره چیه.

چند سطر کتاب

هشیاری تکیلا لی لا، در دقیقه اول بعد از مرگش، داشت آهسته و پیوسته از بین می‌رفت، مثل موجی که از ساحل برمی‌گردد. سلول‌های مغزش که از خون تهی شده بودند، حالا کاملا از اکسیژن محروم می‌شدند؛ اما کارکردشان تمام نشده بود. فورا نه. آخرین ذخیره انرژی یاخته‌های بی‌شمار عصبی را فعال می‌کرد و آن‌ها رابه یکدیگر اتصال می‌داد، گویی برای اولین بار بود. هرچند قلبش از تپش باز ایستاده بود، اما مغزش مقاومت می‌کرد و تا آخرین دم در حال مبارزه بود. وارد حالتی از هشیاری فزاینده می‌شد و مرگ جسم را نظاره می‌کرد، اما حاضر نبود پایان خود را بپذیرد. حافظه‌اش مشتاق و چالاک به کار افتاد و قطعات  زندگی‌ای را که داشت به پایان می‌رسید، جمع کرد.
چیزهایی را به یاد آورد که حتی نمی‌دانست قدرت یادآوری آن‌ها را دارد، چیزهایی که باور داشت برای همیشه گم شده‌اند. زمان سیال شد؛ جریان تندی از خاطرات که در یکدیگر نفوذ می‌کنند؛ گذشته و حال، دیگر غیرقابل تفکیک بودند. اولین خاطره‌ای که به ذهنش رسید درباره نمک بود ـ حس آن بر پوست، و طعم آن بر زبانش.
ص 21

🔹10 دقیقه و 38 ثانیه در این دنیای عجیب/ الیف شافاک/ مترجم: علی سلامی/  نشر مهراندیش/345 صفحه/ 52هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

10 Minutes 38 Seconds in this Strange World
#Elif_Shafakدیدگاه های شما