سرزمین دختران فراموش شده

18 تیر 1398


 

👈 برای دوستان #10_تا_16_سال

وقتی می‌بینید کسی تحت خشونت قرار داره، ساکت ننشینید. گاهی حتی اگه نشون بدید حواستون هست،اگه فقط تق‌تق در بزنید، ممکنه زندگی کسی رو نجات بده.

سرزمین دختران فراموش شده یک داستان جدی و اشک درآره که نامزد چند جایزه در سال 2018 هم شده.
گرچه شخصیت‌های این کتاب دوتا دختر هستن اما به جای این دو دختر ممکنه هر بچه‌ی دیگه‌ای با هر جنسیتی باشن.
سول و مینگ، دو دختر فیلیپینی مهاجر هستند که همراه پدر و نامادریشون به آمریکا رفتن. مینگ شش سالشه و چیز زیادی از فیلیپین و مادرشون به خاطر نداره، اما سول که دختر اوله، هم مرگ خواهر و هم مرگ مادرش رو به خاطر داره و حالا سعی می‌کنه جای خالی همه‌ی اون‌ها رو برای خواهرش پر کنه.

سول، که فقط دوازده سال داره تحمل بداخلاقی‌های نامادری رو نداره و البته خودش هم خیلی بچه حرف‌شنوی نیست. سول و مانی، دوست صمیمیش تابستان رو شروع کردن و سرگرمیشون مسخره کردن دختر "زال مو"ی مدرسه باکلاس‌ها و کش رفتن بستنی یخی از مغازه محله و خیال بافیه. اما وقتی خواهر کوچیکش مینگ، داستان خاله‌ی عجیب و غریبشون رو باور می‌کنه و منتظره تا بیاد و اون‌ها رو ببره، سول مجبور میشه وارد ماجرایی بشه تا مینگ بیشتر از این صدمه نبینه.


چند سطر کتاب


اگر بخواهید بدانید چه بلایی سر دخترهای بدی می‌آید که با یک نامادری شیطان زندگی می‌کنند، من برایتان می‌گویم، توی کمد فرستاده می‌شوند. احتمالا قبلا هم چنین چیزی شنیده‌اید. ولی اگر دخترِ "مئی‌مئی مادرید" باشید، بودن داخل کمد خیلی نگران کننده نیست، چون کمد می‌تواند به هر چیزی تبدیل شود. می‌تواند در ذهن شما مثل قصر باشد. مادرم همیشه این را می‌گفت. بنابراین اولین باری که "ویا" من را توی کمد فرستاد، وانمود کردم توی موشک هستم، از همان موشک‌هایی که به فضا می‌فرستند. وقتی "ویا" صندلی را از پشت دستگیره‌ی در برداشت و آزادم کرد، پانزده دقیقه‌ی دیگر هم آنجا ماندم تا بالاخره مینگ در را باز کرد و سرش را داخل آورد و پرسید: «چرا نمیای بیرون؟»
گفتم: «مطمئن نیستم فضا امن باشه. دنیای تو چگونه‌ست، زمینی؟»
ص 15

📘 سرزمین دختران فراموش شده/ #ارین_انترادا_کلی / مترجم: #شهلا_انتظاریان/ #نشر_داستان_جمعه/ 212 صفحه/ قیمت: 25 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

t.me/klidar

 دیدگاه های شما