زنان در روزگارشان تاریخ فمینیسم در غرب

18 تیر 1398از کجا شروع کنم که مطلب رو نصفه کاره رها نکنید چون اسم فمینیسم رو توی عنوان خوندین؟! خیلیا که کلا مخالفن اما بعضیا هم هستن که فمینیست هستن ولی می‌گن ما فمینیست نیستیم ما به حقوق انسان معتقدیم. همین اول بگم وقتی کسی به خاطر "زن بودن" مورد تبعیض بیشتری قرار می‌گیره، وقتی کسی برای "زن بودن" مجبور به استفاده از پوششی خاص می‌شه، وقتی کسی به خاطر "زن بودن" از حق انتخاب محروم میشه، وقتی کسی به خاطر "زن بودن" از تحصیل محروم می‌شه، هیچ وقت نمی‌تونید اسم حمایت از اون رو حقوق بشر بذارید، چون به خاطر بشر بودن این اتفاقات براش نیفتاده، بلکه دقیقا به خاطر "زن بودن" مورد تبعیض واقع شده. می‌دونم فمینیست‌ها رو "عصبانی" خطاب می‌کنید، اما اگه طعم تبعیض رو نچشیدید و یا به اون عادت کردید، از دیگران ایراد نگیرید.

بیشتر از این چیزی نمی‌گم چون حرف زیاده، و از همه مهم‌تر اینه که در این کتاب تاریخ شکل‌گیری این جنبش رو در غرب توضیح داده. البته از این کتاب انتظار نداشته باشید فمینیسم رو کامل و جامع براتون توضیح بده. در واقع شما با یک کتاب تاریخ طرف هستید که روند شکل‌گیری یک جنبش رو در دوره‌های تاریخی مختلف توضیح داده. این کتاب ده فصل داره که در اون‌ها به معرفی دوره‌های تاریخی‌ای پرداخته که زنان به تدریج متوجه کمبودها شدند و تلاش کردند به نحوی از زنجیر این محدودیت‌ها خلاص بشن.

در واقع در بخش بزرگی از این دوره‌ها، هنوز جنبش واحدی به نام فمینیسم شکل نگرفته بود اما افراد مختلفی به صورت‌های مختلف باعث ایجاد جرقه‌هایی شدند که بعدها فمینیسم نام گرفت. شش فصل اول این کتاب به بررسی دوران رنسانس و پیش از اون، زنان و دین و سیاست و جنبش‌های رادیکال پرداخته. سپس در فصل هفتم به موج اول فمینیسم می‌رسیم که در اون اهداف و مبارزات فمینیستی پایه‌گذاری شد.
از نکات دیگه‌ی قابل ذکر در این کتاب اینه که متوجه خواهیم شد چرا فمینیسم با مبارزه علیه نژادپرستی و فعالین حقوق دگرباشان جنسی گره خورده. هرچند با یک کتاب نمیشه تمام اینها رو گفت، اما برای شروع بد نیست.

◀️ چند سطر کتاب

در ایالات متحده و بریتانیا، مسئله حق رای زنان در سایه قوانینی که حقوق شهروندی مردان را گسترش می‌داد، مورد توجه قرار گرفت. در امریکا، برای اولین بار در سال 1868 حامیان حق رای مردان سیاه پوست، کلمه‌ی «مذکر» را به قانون اساسی فدرال وارد کردند. اصلاحگرانی که هم برای لغو برده داری و هم حقوق زنان مبارزه کرده بودند به تلخی شاهد بودند که یاران‌شان در مبارزه با برده داری، حق رای مردان سیاه را بر حق رای زنان اولویت بخشیدند. برخی مانند لوسی استون با به تعویق انداختن حق رای زنان موافقت کردند، اما بقیه، مانند الیزابت کدی استانتن، سوزان ب. آنتونی و سوجورنر تروت با تفکیک مسائل مخالفت کردند. استانتن تهدیدکنان پیش بینی کرد که «اگر کلمه "مذکر" اضافه بشود، خارج کردن آن دست کم یک قرن طول می‌کشد»
ص 342                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                              

هاچینسون عمدتا به سبب نقشش در مشاجرات اباحیگری و اختلافات کلامی بر سر نقش رحمت خداوند و کارهای نیک انسان در رستگاری ابدی در یادها مانده است. موضع او این بود که رحمت و بخشایش خداوند به تنهایی کافی است، و به این ترتیب نقش روحانیان و استانداردهای اخلاقی سنتی را کمرنگ کرد. دیدگاه‌های او به واسطه جلساتی که هفته‌ای دوبار برای بحث درباره‌ی موعظه‌های اخلاقی در خانه‌اش برای زنان ترتیب می‌داد علنی شد. به گزارش وکیل شاکی او «وی درباره‌ی اصول دین اظهار نظر می‌کرد، و متون مقدس را هر طور که دلش می‌خواست تفسیر می‌کرد.»
ص 142

📘 زنان در روزگارشان، تاریخ فمینیسم در غرب/ نویسندگان: مارلین لگیت/ مترجم: نیلوفر مهدیان/طراح جلد:پرویز بیانی/ نشر نی/ 603 صفحه/ قیمت: 64 هزار تومان

عنوان اصلی: In Their Time: A History of Feminism in Western Society
نویسندگان: #Marlene_LeGates

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

https://t.me/klidart.me/klidarدیدگاه های شما