کتابفروشی کوچک بروکن‌ویل

17 تیر 1398


در طول خوندن کتاب به این فکر می‌کردم که ما کتابفروش‌ها چه امتیازاتی داریم! ما با کتاب‌ها زندگی می‌کنیم و کتاب‌ها برامون خاطره می‌سازن: گذاشتنشون تو قفسه ممکنه خاطره‌ بسازه، همچنین خوندنشون، فروختنشون و...

«سارا» ده سال کتابفروش بوده. دختری سوئدی که با کتاب‌ها بزرگ شده و شاید بهترین توصیف از سارا همین طرح جلد کتابه: دختری که پشت کتاب‌ها قایم شده. همه چی از نامه‌نگاری سارا با دوست آمریکاییش «اِیمی» (که تا به حال ندیدتش) شروع میشه. سارا کارش رو از دست میده و اِیمی به محضی که می‌فهمه به سارا پیشنهاد میده به بروکن‌ویل بیاد. اما شنیده‌ها از این خبر میدن که بروکن‌ویل جایِ معمولی‌ای نیست. اما ماجرا فقط این شهر کوچیک مرموز هم نیست، اِیمی، کسی که سارا به خاطرش هزاران کیلومتر رو طی کرده، مُرده!

خب همین که شخصیت اصلی داستان یک کتابفروشه، یعنی قراره خواننده از کتاب‌های زیادی بشنوه تو طول خوندن: «"کتاب‌فروشی کوچک بروکن‌ویل"، کتابی‌ست درباره‌ی کتاب‌ها. همه جور کتابی؛ از زنان کوچک و هری پاتر گرفته تا جودی پیکولت و جین آستین، از استیگ لارسن و جویس کارول اوتس گرفته تا مارل پروست. کتابی‌ست درباره‌ی لذت و شعف کتاب خواندن، درباره‌ی آموختن از کتاب‌ها و گریختن به آن‌‌ها، و حتی شاید پنهان شدن پشت آن‌ها. کتابی‌ست درباره‌ی این سوال که کتاب‌ها بهترند یا زندگی واقعی.‌»

چند سطر کتاب

او خیلی بیشتر از آنچه بشود تصور کرد رمان‌های دَن براون را از انبار به کتاب‌فروشی حمل کرده بود؛ حداقل سه نوع چاپ شومیز مختلف از مجموعه کتاب‌های هری پاتر را فروخته بود و پدیدار شدن موجی از ادبیات جنایی سوئدی و گسترش روزافزونش را دیده بود. در واقع متوجه ورود کاملیت لاکبرگ نشده بود، اما او در کتاب‌های جلد شومیزش کشف کرده بود. اوضاع‌واحوال سارا اغلب این‌گونه بود.

احتمال می‌داد ده‌هاهزار، شاید صدهاهزار نسخه کتاب فروخته باشد، ولی تلاش برای شمردنشان بیهوده بود. اگر در طول آن سال‌ها به آینده‌اش فکر کرده بود، احتمالا خودش را تصور می‌کرد که در کتاب‌فروشی پیر شده؛ در گذر زمان، خاکستری‌تر و خاک‌گرفته‌تر از کتاب‌های فروش‌نرفته‌ی انباری کوچک. خودش را می‌دید که در آرامش تا ابد کاغذ و خودکار می‌فروخت؛ بعد با گرفتن مستمری و کتاب‌هایی که در طول سال‌ها با تخفیف ویژه‌ی کارکنان خریده بود، بازنشسته می‌شد.
اما کتاب‌فروشی یوزِفسُن تعطیل شده بود، و او به‌یک‌باره خودش را بیکار دیده بود؛ و حالا اینجا بود. تک‌وتنها در آمریکا. 
ص28

کتابفروشی کوچک بروکن‌ویل/ نویسنده: کاتارینا بیوالد/ مترجم: لیلا کرد/ نشر کوله پشتی/ چاپ دوم خرداد 1398/ 448 صفحه/ قیمت: 55هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Readers of Broken Wheel Recommend
نویسنده: Katarina Bivald

 T.me/klidarدیدگاه های شما