اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی

11 تیر 1398


 

این کتاب هم از توصیه‌های مشتریای خوبمونه که خیلی ساده و جامع معرفیش کردن. من هم سعی می‌کنم به همون خوبی براتون نقل کنم. اگر شرح کامل‌ترشو خواستین توی مقدمه‌ی کتاب هست اما خلاصه ماجرا این بوده که آقای استیون لویت، اقتصاد دان برجسته و جوان آمریکایی در یک مصاحبه با استیون دابنر، روزنامه‌نگار مجله نیویورک تایمز آشنا میشه. طی گفت و گوهایی متوجه می‌شن که با هم اشتراکات زیادی دارن و به این ترتیب با همکاری هم یک کتاب پژوهشی می‌نویسن که به ارتباط بین ناهنجاری‌های اجتماعی و اقتصاد پرداخته.

البته مترجم هم در مقدمه‌ی خودش در مورد علت انتخاب چنین عنوانی و عبارت"ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی" توضیح داده. در واقع عنوان اصلی کتاب، با ترکیب دو کلمه‌ی اقتصاد و عجیب و غریب، یک کلمه جدید ساخته که خب برگردان اون به فارسی چندان مفهوم اصلی رو نمی‌رسونه.

در پشت جلد کتاب هم این‌طور توضیح داده: چگونه می‌توان برخی رفتارهای شخصی و اجتماعی را با ابزارهای اقتصادی تجزیه و تحلیل کرد. آیا اقتصاد برای مشکلاتی مانند تجاوز به حقوق دیگران، دروغ گفتن، تقلب، رانندگی عجیب و غریب، پارتی‌بازی، و … که متأسفانه در جامعه امروزی ما تقریباً فراگیر شده‌اند، توضیح و راه‌حل مناسبی دارد؟
کتاب حاضر، هرچند از داده‌های جوامعی مانند امریکا و ژاپن استفاده کرده است، ولی می‌تواند الگوی مناسبی برای چنین مطالعاتی در سایر جوامع باشد.
لویت و همکارش موضوعات مورد بررسی کتاب را از حالت مقاله‌های فشرده و تکنیکی مجله‌های علمی دانشگاهی خارج کرده‌اند و آن‌ها را با استفاده از شیوه نگارش داستانی ارائه داده‌اند، به‌طوری‌که کتاب در عین این‌که برای پژوهشگران، اساتید و دانشجویان کاربرد دارد، برای مخاطبان عام‌تر نیز قابل استفاده است.
برای این‌که بیشتر کنجکاویتون رو تحریک کنم توجهتون رو به بعضی از فصل‌ها جلب می‌کنم. مثلا "چه شباهتی بین گروه کوکلاس کلان و فروشندگان آژانس مسکن وجود دارد؟" یا "چرا فروشندگان مواد مخدر هنوز با مادرانشان زندگی می‌کنند؟"
همون‌طور که در پشت جلد هم توضیح داده، اصلا نگران تخصصی بودن کتاب نباشید، چون به زبانی جذاب هر بحث رو توضیح داده.

◀️ #چند_سطر_کتاب
برنامه ممنوعیت سقط جنین چائوشسکو برای رسیدن به یکی از اهداف اصلی او یعنی رشد سریع جمعیتش طراحی شده بود. تا قبل از 1966، رومانی یکی از کشورهایی بود که سقط جنین در آن با آزادی کامل انجام میشد. در واقع، سقط جنین روش اصلی کنترل زایمان بود به طوری که به ازای هر تولد، چهار جنین سقط میشد. حالا، ناگهان سقط جنین ممنوع اعلام شد. تنها استثنا در این میان مادرانی بودند که چهار فرزند داشتند و یا زنانی که مسئولیت مهمی در حزب کمونیست داشتند. در عین حال، همه‌ی برنامه‌های آموزشی مربوط به آمیزش جنسی و جلوگیری از بارداری لغو شد. ماموران دولت که به طنز پلیس قائدگی نامیده می‌شدند به طور منظم در محل کار زنان حاضر می‌شدند و از آنان آزمایش‌های حاملگی می‌گرفتند. اگر زنی از دادن آزمایش امتناع می‌کرد باید مالیات امتناع از بچه‌داری می‌پرداخت.
ص 146

📘 اقتصاد ناهنجاری‌های پنهان اجتماعی/ نویسندگان: استیون لویت/ استیون دابنر/ مترجم: #سعید_مشیری/ #نشر_نی/ 269 صفحه/ قیمت: 40 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما