سفر شگفت انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود

09 تیر 1398این کتاب که اسمش طولانیه و حال ندارم هی بگم، یک ماجرای عجیب طنز، اجتماعی و سیاسیه که یک جورهایی منو یاد کتاب "دختری که پادشاه سوئد را نجات داد" می‌ندازه. "آژاتاشاترو لاواش پاتل" یک مرتاض حقه‌باز هندیه که در سفری دو روزه به پاریس می‌ره تا از نمایندگی آیکیا، یک تخت میخی بخره!! جناب مرتاض تنها چیزی که با خودش داره یک اسکناس صد یورویی تقلبیه که فقط یک طرفش چاپ شده و با همون اسکناس کارشو راه می‌ندازه. البته خرج سفرشو هم از کمک‌های مردم روستاشون گرفته.

جناب مرتاض به پاریس می‌رسه و بلافاصله به یک نمایندگی آیکیا میره و تخت مورد نظر خودش رو سفارش میده و برای اینکه پول هتل نده(همون اسکناس صد یورویی تقلبی) تصمیم می‌گیره شب رو یواشکی توی فروشگاه بمونه. و این فقط شروع ماجراست.
پوئرتولاس دراین کتاب یک سفر پرماجرا رو آغاز می‌کنه و در هر بخش اشاراتی به معضل مهاجرت، هم از دیدگاه مهاجران و هم مردم محلی می‌پردازه. در عین حال نیم نگاهی به سیاست‌های اروپا داره و تفاوت‌های فرهنگی کشورهای مختلف رو در طنزی تلخ نشون میده.

البته گاهی هم حس می‎کنم کمی زیادی مردم جهان سوم  رو دست کم گرفته. گرچه کتاب طنز حساب میشه اما باز هم گاهی اگه حساس‌تر باشید، حس بدی به آدم میده.

📌راستی از روی این کتاب، یک فیلم هم ساخته شده که می‌تونید از اینجا دانلود کنید، اما لذت خوندن کتابش رو از دست ندید.

#چند_سطر_کتاب
آقای آیکیا برای کسی که از کشوری غربی با گرایش دموکراتیک می‌آمد، مفهومی تجاری را گسترش داده بود بی آنکه به کمترین کسی بربخورد: بازدید اجباری از کل فروشگاه.
بدین ترتیب اگر کسی می‌خواست به سلف سرویس در طبقه‌ی همکف دسترسی پیدا کند، باید به طبقه‌ی اول می‌رفت، وارد راهروی عظیم و بی‌پایانی می‌شد که به صورت مارپیچ بین همه‌ی اتاق‌ها، سالن‌ها و آشپزخانه‌های نمونه‌ی یکی از یکی زیباتر امتداد داشت، از جلوی رستورانی وسوسه انگیز عبور می‌کرد، آنجا مقداری کوفته گوشت یا ساندویچ رپ ماهی می‌خورد و سپس از بخش فروش پایین می‌رفت تا سرانجام بتواند خریدهایش را انجام دهد. در مجموع کسی که آمده بود چندتا پیچ و مهره بخرد، چهار ساعت بعد با بی میلی و وسایل آشپزخانه‌ی مجهز آنجا را ترک می‌کرد.
ص 30                                                                                                                                               

📙سفر شگفت انگیز مرتاضی که در جالباسی آیکیا گیر افتاده بود/ رومن پوئرتولاس / مترجم: #ابوالفضل_الله_دادی / #نشر_ققنوس/ 296 صفحه/ 19 هزار تومان
📚 @klidarدیدگاه های شما