آرتور شوپنهاور

03 تیر 1398


و اما شوپنهاور. آرتور شوپنهاور رو در ایران کم‌وبیش می‌شناسن حتی اگر آثارش رو نخونده و نشناخته باشن. بله شوپنهاور علاوه بر علاقه‌مندان فلسفه، بین مردم عامه به قیافه عبوس و ناراضی بودنش از همه کس و همه چیز شناخته میشه. 
نشر مرکز از سال پیش شروع کرده به چاپ مجموعه هشت‌گانه‌ی «هنر...»های شوپنهاور با ترجمه‌ی علی عبداللهی. فعلا چهار جلد از این کتاب‌ها منتشر شده:

«هنر رفتار با زنان» (die kunst, mit frauen umzugehen): راستش وقتی کتابی با اسم «هنر رفتار با زنان» منتشر شد، هیچ کس توقع این رو نداشت که اسم شوپنهاور جای نویسنده کتاب باشه. این فیلسوف که همیشه نگاهی تلخ و زشت به زنان و حتی زنان اطرافش داشته چطور ممکنه در باب زنان "هنری" به خرج داده باشه؟ 
امیدوارم خوانندگان این کتاب صرفا با اندیشه‌های جناب فیلسوف آشنا بشن! هر چند به قول مترجم: «روشن است که هیچ‌کس، در هیچ کجا، تماماً به شکل کتابی که می‌خواند در نمی‌آید.»
▪️چاپ سوم 1397/ 74 صفحه/ قیمت: 14500 تومان

«هنر رنجاندن» (die kunst zu beleidigen): «هنر رنجاندن» جلد دوم این مجموعه‌ست. شاید اگر قرار باشه برای رنجاندن بقیه کاپ و مدالی داده بشه، بدون شک این جایزه به شوپنهاور رک‌گو میرسه. در این زمینه شوپنهاور به هیچ کسی رحم نکرده. حتی گاهی به فیلسوفان مشهوری چون کانت و هگل حمله کرده. مترجم در مقدمه این کتاب میگه: «شاید بهتر می‌بود نام این کتاب «دانشنامه‌ی ناسزاها و پرخاشگری‌ها»ی شوپنهاور بود یا «زرادخانه‌ی طعن‌ها»ی وی برای تدارک حملاتی برق‌آسا به مواضع دشمنان فرضی و غیرفرضی، یا کم‌وبیش سیاهه‌ی الفبایی خشم‌های یک فیلسوف انقلابی و بی‌ملاحظه.»
▪️چاپ دوم آذر 1397/ 122 صفحه/ قیمت: 19500 تومان

«هنر خوشبختی» (die kunst glücklich zu sein): سومین کتاب این مجموعه، با نام «هنر خوشبختی» چاپ شده که که ۵۰ قاعده درباره زندگی و اصولی رو شامل می‌شه که به روش فرانسوی‌ها تدوین شده‌. در سایت خبرگزاری مهر می‌تونید نقد کامل این کتاب رو بخونید. 
▪️چاپ چهارم 1397/ 90 صفحه/ قیمت: 16800 تومان

«هنر خودشناسی» (Die Kunst, sich selbst zu erkennen): خب این کتاب هم چهار جلد این مجموعه‌ست و همینطور که از اسمش مشخصه در باب «شناختن خود» نوشته شده. این اثر در بین بقیه آثار شوپنهاور جایگاه ویژه‌ای داره، جدا از سبک نگارش این کتاب که از تجربه‌های شخصی خودش در زمینه‌های گوناگون می‌نویسه، چاپ این کتاب و نحوه‌ی انتشارش داستانی داشته که مترجم در مقدمه کتاب بهش اشاره میکنه.
▪️چاپ اول 1397/ 98 صفحه/ قیمت: 18800 تومان

 ◀️  چند سطر کتاب (از کتاب هنر رنجاندن)

خریدن کتاب چه کار خوبی می‌بود اگر همزمان با خریدشان وقت خواندن‌شان را هم می‌خریدی، ولی ما بیشتر اوقات، کتاب خریدن را با از آنِ خود کردنِ محتوای‌شان اشتباه نگیریم./ ص 26

به راستی که شوم است وضعیت ما! در برهه‌ای از زمان زندگی می‌کنیم که، زندگی پر از مشقت، تنگنا، ترس و درد است بی‌آن‌که دست‌کم بدانیم، از کجا می‌آییم، به کجا می‌رویم، و چرا هستیم، و همزمان حضور کشیشان رنگ‌ووارنگ را حس می‌کنیم، با مکاشفات احترام‌انگیزشان درباره‌ی این قضیه، در کنار تهدیدات‌شان علیه مومنان./ ص87

ضرورت وجود دولت در نهایت مبتنی است بر بی‌عدالتی به رسمیت شناخته شده در نوع انسان: بدون این هیچ‌کس در اندیشه‌ی دولت نمی‌بود، در جایی که هیچ‌کس بیم پایمال شدن حقوقش را ندارد و انجمنی خشک و خالی علیه حملات حیوانات وحشی، یا عنصری به وجود آمده که ممکن است شباهت ناچیزی به دولت داشته باشد.
از این مننظر که بنگریم، به‌وضوح، بی‌سوادی و سطحی‌نگری اوباشان فلسفه‌باف را می‌بینیم که با سخنان پر طمطراق و مجلل خود، دولت را در حکم والاترین غایت و شکوفایی هستی انسانی معرفی می‌کند و به تبع آن خداگونه‌گی و تجلیل از اوباشی‌گری را رواج می‌دهند./ ص100

 

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری
 
 t.me/klidar  ▫️instaklidar)دیدگاه های شما