تابستان دیوانه

03 تیر 1398


 

👈 برای دوستان #10_تا_16_سال

- واقعا این کتاب برای ده ساله‌هاست؟! خب شاید ده ساله‌های آمریکایی اما قطعا ده ساله‌های ایرانی نه. چرا؟ خب چون بخش بزرگی از اون داره تاریخ آمریکا رو می‌گه و تبعیض نژادی ‌ای که علیه سیاه پوستان اعمال می‌شد. یعنی ده ساله‌های ما چیزی از این ماجرا می‌دونن؟ 
+  خب این کتاب رو می‌خونن و باهاش آشنا میشن! بچه‌های ما با تبعیض آشنا هستند، فقط با نوعی متفاوت. 
- عه، چرا زودتر به فکر خودم نرسیده بود.

🍉تابستان دیوانه ماجرای سه تا دختر بچه سیاه پوست یا به قول خودشون رنگین پوست رو روایت می‌کنه که در یک تابستان مجبور می‌شن به شهر دیگه‌ای برن تا یک ماه با مادرشون زندگی کنن. البته مادرشون سال‌ها پیش اون‌ها رو رها کرده و رفته و هیچ‌وقت برنگشته. دلفین دختر بزرگ‌تر که یازده سالشه، ونتا نه ساله و فرن هفت ساله اصلا از این‌که بخوان با یک زن غریبه که میگن مادرشونه همراه باشن. البته انگار "سسیل" مادرشون هم اصلا از این ماجرا خوشحال نیست.

مادر این سه دختر سردترین استقبال ممکن رو از بچه‌ها رو داره. اونها رو می‌فرسته تا برن از خیریه پلنگ‌های سیاه صبحانه بگیرن! اینکه پلنگ‌های سیاه کی هستن خودش یک بخش بزرگ از ماجراست که بیشتر از این توضیح نمی‌دم. 

#چند_سطر_کتاب

مامی تپل می‌گفت سسیل در خیابان زندگی می‌کند. نیمکت پارک تختخوابش است و داخل سوراخ یک دیوار زندگی می‌کند.
به نظرم اصلادرست نیست وقتی یک بچه درباره‌ی شرایط زندگی مادرش از شما می‌پرسد، بهش بگویید که «مادرت توی یه سوراخ زندگی می‌کنه و روی نیمکت‌های پارک نزدیک معتادها می‌خوابه.»؛ تازه وقتی هوا بارانی یا برفی باشد که دیگر بدتر است.
وقتی شش سالم بود معنی اصطلاحات را نمی‌فهمیدم. سر در نمی آوردم که رشته‌هایی از کلمات هستند که بارها بیان می‌شوند؛ رشته‌هایی شل وهمیشه در حال تغییر. «مادرت توی سوراخ دیوار زندگی می‌کنه و روی نیمکت‌های پارک کنار معتادها می‌خوابه.» این‌ها کلمات مامی تپل بودند که برای من معانی کاملا مشخصی داشتند. وقتی شش سال‌های و چنین چیزی را می‌شنوی، تصور می‌کنی مادرت روی آسفالت سیاه و خاکستری پر از چاله چوله و شیشه‌های شکسته زندگی می‌کند که روی زمینش جای خط ترمز ماشین‌ها و آدامس‌های جویده شده‌ای است که ماشین‌ها، اتوبوس‌ها و کامیون‌ها از رویشان می‌گذرند.
ص 28

📙تابستان دیوانه/ #ریتا_ویلیامز_گارسیا / مترجم: #بیتا_ابراهیمی / #نشر_پرتقال/ 200 صفحه/ 21 هزار تومان
🐳 @kklidarدیدگاه های شما