قدرت بی‌قدرتان / واتسلاف هاول

02 تیر 1398


#کتاب_امروز:

📘قدرت بی‌قدرتان

#مهدی_کاکولی: این عنوان جذاب از آنِ کتابی است از «واتسلاف هاول» که به تازگی به دستمان رسیده. «قدرت بی‌قدرتان» در مجموعه «تجربه و هنر زندگی» منتشر شده که «خشایار دیهیمی» سرپرست آن است و تلاش می‌کند کتاب‌هایی را برگزیند برای «نور تاباندن بر زوایای تاریک و پیچیدگی‌های مسائل زندگی و دعوت از خود ما برای تفکر بیشتر و یافتن راه‌حل‌های مخصوص به خودمان.»

▪️خلاصه ماجرا:
نویسنده در این کتاب میگه که امروزه دیکتاتوری‌های کلاسیک چون می‌دونن عملا رو به فنا هستن اومدن به خودشون رنگ و لعاب دموکراسی زدن. درواقع این دیکتاتوری‌های مدرن که آقای هاول از اونا با نام «پساتوتالیتر» یاد می‌کنه انتخابات دارن، حزب دارن، روزنامه‌های منتقد دارن ولی عملا هیچکدوم از این‌ها رو ندارن. مردم هم به طور مرتب در حال مبارزه برای تغییر شرایط هستن اما در حالیکه فکر می‌کنن دارن پیشروی می‌کنن عملا درجا می‌زنن! حالا این برداشت کلی من بود. خواستین ببینین اصل ماجرا چیه خودتون کتاب رو بخونین.

▫️راستی در این کتاب، یک شخصیت جالب هم داریم: یک «سبزی‌فروش»! سبزی‌فروشی که داره کار و زندگیشو می‌کنه ولی روی شیشه مغازه‌ش یک شعار هم چسبونده: «کارگران جهان متحد شوید!» البته ابن شعار در یک کشور کمونیستی به معنای اعلام وفاداری به حکومت هست و یه جورایی رنگ و بوی پاچه‌خوارانه داره. بازم لازمه توضیحات بیشترشو خودتون توی کتاب بخونین تا ببینین چطور مردمِ تن داده به همین خفّت‌های کوچیک، تمام قد در خدمت حاکمان مستبد خودشون بودن.

◀️#چند_سطر_کتاب

 توجه داشته باشیم که اگر به سبزی‌فروش دستور داده بودند شعارنوشته‌ای با این مضمون را در معرض دید بگذارد که «من می‌ترسم و بنابراین بی‌چون‌و‌چرا از اوامر اطاعت می‌کنم» دیگر او این‌قدر به معنی شعارنوشته بی‌اعتنا نمی‌بود، هرچند این جمله بیانگر حقیقت مطلب است. در آن صورت سبزی‌فروش از اینکه چنین جمله روشنی را که چنین بی‌ابهام خفت و خواری او را بیان می‌کرد، به معرض دید همگان بگذارد شرمنده و خجالت‌زده می‌شد، و خب البته طبیعی هم هست، چون او هم  انسان است و برای خودش عزت نفسی قائل است. پس برای غلبه بر این معضل، بیان وفاداری او باید در شکل و قالب نشانه‌ای باشد که دست کم در ظاهر بیانگر اعتقاد خالی از منافع شخصی است، طوری که به سبزی‌فروش امکان دهد بتواند بگوید: «خب، چه اشکالی دارد کارگران جهان متحد شوند؟» بدین ترتیب، این نشانه هم به سبزی‌فروش کمک می‌کند که زیربنای سست اطاعتش را از خودش پنهان کند، و هم زیربنای سست قدرت را پنهان نگاه می‌دارد. این نشانه این هردو زیربنای سست را پشت یک نمای بیرونی پرشکوه پنهان می‌کند: ایدئولوژی.
ص29

🔵 قدرت بی‌قدرتان/ #واتسلاف_هاول/ #احسان_کیانی‌خواه/ #نشر_نو/ 164صفحه قطع پالتویی/ قیمت: 21هزارتومان

#Vaclav_Havel
The Power of the Powerless

👈واتسلاف هاول به صورت «واتسلاو هاول» و «واسلاو هاول» هم در ترجمه‌های فارسی نوشته شده است.

https://t.me/klidarدیدگاه های شما