نام کوچک من بلقیس

01 تیر 1398


 

فکر می‌کنم نیازی نباشه در مورد خانم بلقیس سلیمانی توضیحی بدم. مطمئن اسمشو شنیدید و کتاب‌هاشو خوندید. اگر هم نخوندید حتما یکی از کتاب‌هاشو بخونید.

"نام کوچک من بلقیس" یک جورهایی زندگینامه این نویسنده کرمانیه. در واقع مطالب پراکنده‌ای که در طی چند سال در نشریات مختلفی مثل "همشهری داستان" و "اندیشه پویا" منتشر شدن و درمورد زندگی و گذشته‌ی این نویسنده هستند، حالا به صورت یک مجموعه گردآوری و چاپ شدند.

بلقیس سلیمانی رو دوست دارم، حتی اگه حرف‌هایی رو که می‌زنه دوست نداشته باشم. لحن و روایتش در هر حالی(داستان یا زندگینامه)، به صادقانه‌ترین شکل ممکن نوشته شده و حتی ذره‌ای جای تردید برای باور کردن اون‌ها باقی نمی‌ذاره.

اگر کتاب‌های ایشون رو خوندید، بعد از خوندن "نام کوچک من بلقیس" ممکنه بخواید دوباره سری به کتاب‌های قبلی بزنید و بگردید دنبال فلان اتفاق که ریشه در واقعیت و زندگی گذشته‌ی نویسنده داره.

پ.ن: وقتی این کتاب به دستمون رسید ماجرای جالبی هم داشتیم که می‌تونید اینجا بخونید.

چند سطر کتاب

هجده سالم است. برادرم در تربیت معلم کرمان است. هر وقت که از شهر به روستا می‌آید یک بغل کتاب برایم می‌آورد و هموست که در چهارده سالگی مرا با کتاب آشنا می‌کند. سقای دشت جان خشکیده‌ام است. اگر او نبود من از تشنگی مرده بودم، شاید هم هرگز تشنگی را به تعبیر مولانا به دست نمی‌آوردم. در یکی از همین رفت و آمدهاست که برایم چهار جلد کلیدر محمود دولت آبادی را می‌آورد. درس و مشق را کناری می‌گذارم و سر در کتاب قطور کلیدر می‌کنم. وقتی سر بلند می‌کنم که از خشم و سرمستی کف به دهان آورده‌ام. خشمگینم زیرا مردی از دوردست از من و تبارم نوشته و من این‌جا، همین‌جا، مثل بز ایستاده‌ام. این مرد کتابی را که من بایست می‌نوشتم، نوشته. او کتاب مرا دزدیده. تا دیر نشده کاری باید بکنم وگرنه باقیمانده‌ی این خوان هم به یغما می‌رود. این درست لحظه‌ای است که می‌دانم می‌خواهم نویسنده بشوم.

ص 37

 

 

📘 نام کوچک من بلقیس /نویسنده: بلقیس سلیمانی/ #نشر_ققنوس/ 224 صفحه/ قیمت: 25 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما