دختری که عاشق فوتبال بود

30 خرداد 1398


 

کتاب "دختری که عاشق فوتبال بود" یکی از کتاب‌های مجموعه «داستان‌های پرشور نوجوانی» است که توسط ابوالقاسم فیض‌آبادی نوشته شده. متاسفانه نتونستم مطلبی پیدا کنم که بدونم این مجموعه چه هدفی رو دنبال می‌کنه و کتاب هم مقدمه‌ای نداشت، اما از اسم بقیه کتاب‌ها این‌طور به نظر می‌رسه که یک جورهایی داره مشکلات و دغدغه‌های نوجوانان ایرانی رو می‌نویسه. دو جلد دیگه از این مجموعه با نام‌های «راز لنج عروس دریا» و «پسری که قلب ناسا را نشانه رفت» منتشر شده‌اند.

دختری که عاشق فوتبال بود، داستان دختری به اسم "زهره" رو تعریف می‌کنه که چهارمین فرزند یک خونواده بوده و به هوای پسر بودن اون رو به دنیا آوردن، اما چهارمی هم دختر میشه. زهره عاشق فوتباله اما خونواده‌ی اون دلیلی نمی‌بینن دختر فوتبال بازی کنه و در نتیجه چاره‌ای برای حل این مشکل پیدا می‌کنن...

تلاش نویسنده برای انتقاد از عرف رایج قابل تقدیره. خرافات و سنت‌های مختلفی رو توی این کتاب نشون داده اما متاسفانه باز هم گاهی خودش گرفتار کلیشه میشه. مثلا این‌که زهره تیپ پسرونه داره و این‌که رفتارهای روتین بقیه خواهرها رو مسخره می‌کنه. نکته مهم توی تبعیض‌هایی که اعمال میشن همین هستن که بعضی کارها رو پست‌تر از بقیه می‌شمرن و بعضی کارها رو فقط مخصوص یک جنس می‌دونن.

گرچه اسم مجموعه داستان‌های پرشور نوجوانیه اما اگه خواستین آرزوهای بربا رفته‌ی دختران نوجوان رو بخونید، این کتاب بیشترشو یکجا داره.

چند سطر کتاب

هر روز معرکه‌ای بود. مخصوصا وقتی این طرفی‌ها ـ زن عموها و عمه‌ها ـ می‌آمدند! آن‌ها هم از نخوردن‌ها می‌گفتند و کارهایی که مامان، نباید می‌کرد. که دست این‌ها هم مثل آن طرفی‌ها درد نکند!

اما! یک بار وقتی مامان از جا بلند شد تا برود برایشان چای بیاورد، سه نفری حمله کردند به سمت مامان که بیچاره از ترس نفهمید کجا فرار کند! بعد معلوم شد چندتا سکه لای پیراهن مامان گذاشته‌اند که وقتی از جا برخاست و سکه‌ها افتاد، ببینند شیر است یا خط.

یکی از عمه‌هام گفته بود : «اگه شیر بیاد پسره و اگه خط اومد، دختره!» دوتا از سکه‌ها شیر بود و یکی خط. نکردند لااقل یک سکه بگذارند که راحت‌تر نتیجه بگیرند که بچه پسر می‌شود یا دختر!

ص 11

📘دختری که عاشق فوتبال بود/ نویسنده: ابوالقاسم فیض آبادی/ #نشر_نخستین/ 64 صفحه/ قیمت: 9 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما