کتاب امروز: بافته   لائتیسیا کولومبانی

27 خرداد 1398


#کتاب_امروز:
📗 #بافته
 #لائتیسیا_کولومبانی

✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/ #مهرنوش_چمنی:
اول از همه بگم که طرح جلد کتاب قشنگه!!😀 چیه؟ خب طرح جلد هم مهمه.
رمان "بافته" اولین رمان این نویسنده‌ی فرانسویه که هنگام انتشار با استقبال زیادی مواجه شد و تا الان تقریبا به بیست و نه زبان دنیا هم ترجمه شده.
"بافته" سه بخش داره که هرکدوم از زبان سه زن مختلف در سه قاره مختلف روایت می‌شن. هر کدوم از این‌ها به نوعی دنبال آزادی و شاید رستگاری هستن. زنانی که باوجود تفاوت‌های زیادی که در نوع زندگی دارن، مشکل یکسانی دارن: هر سه زن هستند!

بله زن بودن هنوز هم مشکل محسوب میشه، مخصوصا برای "اسمیتا" زن هندی که جزو پست‌ترین طبقه نظام طبقاتی هند حساب می‌شه. طبقه‌ای که زن‌ها در اون همچون اموال مردان هستند و برای هر نوع جرمی که مردشون مرتکب میشه، می‌تونن زن‌ها رو مجازات کنند. شغل اسمیتا تخیله توالت‌های خونگیه و به هیچ عنوان دلش نمی‌خواد دخترش هم همین راه رو ادامه بده.
زن بعدی "جولیا" دختر ایتالیاییه که تلاشش رو می‌کنه تا کارگاه پدرش رو از ورشکستگی نجات بده؛ و "سارا" در کانادا یک وکیل زبردسته که تمام تلاشش رو می‌کنه تا بر اساس قانون نانوشته‌ای که میگه: زن‌های موفق حق ندارن مرتکب اشتباه بشن" شغلش رو حفظ کنه اما...

این رمان علاوه بر سادگی در روایت، ماجرا رو ظریف و جالب پیش می‌بره به طوریکه در حین خوندن اون آدم از خودش می‌پرسه یعنی این زن‌ها قراره جایی به هم مربوط بشن؟ یا فقط سه تا روایت جدا هستن؟ قراره با یک پایان دردناک رو به رو باشیم یا حداقل یکی از این زنها موفق میشن؟

◀️ #چند_سطر_کتاب

دولت قول داده بود که در کشور توالت‌هایی ایجاد کند. افسوس که هنوز تا به آنجا نرسیده‌اند. در بدلاپور مثل جاهای دیگر، در فضای باز دستشویی می‌کنند. همه‌جا زمین کثیف است، رودخانه‌ها، رودها و مزارع، آلوده از حجم وسیعی مدفوع است. بیماری‌ها در آنجا گسترش پیدا می‌کنند. همچون جرقه‌ای در باروت. سیاست‌مداران این را می‌دانند: مردم قبل از اصلاحات، قبل از برابری اجتماعی، حتی قبل از کار، توالت می‌خواهند. حق شرافتمندانه‌ی دستشویی کردن. در روستاها، زن‌ها مجبورند منتظر شوند تا شب از راه برسد و به مزارع بروند و در معرض تعرضات زیادی قرار بگیرند. کسانی که اوضاع بهتری دارند، در حیاط و یا در ته خانه‌شان، گوشه‌ای درست کرده‌اند، یک سوراخ ساده در زمین، که محترمانه به آن «توالت خشک» می‌گویند. توالت‌هایی که زن‌های دالیت هر روز با دستان برهنه آن‌ها را خالی می‌کنند. زن‌هایی مثل اسمیتا.
ص 13
📘بافته/ نویسنده: لائتیسیا کولومبانی/ مترجم: #نرگس_کریمی/ #نشر_نیماژ/ 200 صفحه/ قیمت: 29 هزار تومان

عنوان اصلی: La tresse
نویسنده: #Laetitia_Colombani

▫️ (https://t.me/klidar)  ▫️(http://instagram.com/instaklidar)  .(http://www.klidar.ir)دیدگاه های شما