وقایع نگاری‌های الجزایر

25 خرداد 1398


 

نمی‌دونم چقدر با آلبر کامو آشنا هستید، اما این رو بگم که کامو نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی بود. در واقع علی رغم شهرتی که کامو در ایران به خاطر رمان و نمایشنامه داره، یک فعال و روزنامه‌نگار سیاسی هم بود. کامو که متولد الجزایر بود سردبیر روزنامه‌ای میشه که حکومت الجزایر اون رو توقیف می‌کنه و به دلیل مشکلات پیش اومده، کامو این کشور رو ترک کرده و به فرانسه میره.

کتاب "وقایع نگاری‌های الجزایر" در سال 1958 نوشته شد و مشاهدات کامو از وضعیت اسف‌بار الجزیره رو توصیف می‌کنه و در عین حال نظرات سیاسی خودش رو برای حل این موضوع و دلیل رخ دادن این ماجراها رو هم اضافه کرده. البته کامو دیدگاهی یک طرفه نسبت به ماجرا نداره و میشه گفت واقع بینی این نویسنده از این شرایط، نکته مهم این کتاب محسوب میشه.

الجزیره چندین سال درگیر جنگ بود و این کشور قصد داشت از فرانسه مستقل بشه. آسیب‌هایی که این جنگ به الجزایر زد، بسیار شدید بود و کامو مشاهدات خودش رو با جزییات روی کاغذ آورده. حلقه‌ی معیوبی که باعث میشه گرسنگی مردم تهیدست بیشتر بشه و همیشه درگیر این باشن که چطور مایحتاج روزانه‌ی خودشون رو گیر بیارن. و از طرف دیگه قوانین ظالمانه‌ای که باعث میشد این افراد بیشتر از قبل بدهکار و تهی‌دست بشن.

مشکلات کشاورزی و تبعیض‌های آموزشی باعث شکاف وحشتناکی بین مردم این کشور شده و نفرت روز افزون مردم از همدیگه، صدمات جبران ناپذیری رو به این کشور وارد کرده.

 

چند سطر کتاب

در تمامی مناطق غیر از پورگیدون، بدهی مالیاتی که باید تهی‌دستان بپردازند (یعنی تهی‌دستان شامل مالیات می‌شوند، هر چند توانایی پرداخت آن را نداشته باشند) از دستمزدشان کاسته می‌شود. به راستی که هیچ کلمه‌ای نمی‌تواند به اندازه‌ی کافی چنین ظلمی را محکوم کند. اگر بنگاه‌های خیریه به قصد کمک به مردم در حال مرگ از گرسنگی به وجود آمده‌اند، پس می‌توان استدلال کرد که برای موجودیت آن‌ها دلیلی است؛ یک دلیل شرافت‌مندانه، حتی اگر نتایج عملکردشان مضحک باشد. اما اگر هدف آن اجبار مردم به کار کردن است تا از گرسنگی نمیرند، باید گفت در حقیقت بسیاری از مردم به خاطر همین گرسنگی ـ و بدون کار کردن ـ تا همین حالا نیز مرده‌اند، پس از این منظر بنگاه‌های خیریه چیزی جز یک ابزار پست برای استثمار تهی‌دستان نیست.

ص 36

 

📘وقایع نگاری‌های الجزایر /نویسنده: آلبر کامو/ مترجم: #هانیه_رجبی/ #نشر_چشمه/ 160 صفحه/ قیمت: 24 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما