دیگر ماجراهای اتفاقی مرد صدساله/ یوناس یوناسون

21 خرداد 1398


خب خب وقتشه بریم سراغ یوناس یوناسون نویسنده‌ی سوئدی. کتاب «مرد صدساله‌ای که از پنجره فرار کرد و ناپدید شد» و «آلن» شخصیت جوان صدساله‌ش رو که یادتونه؟ این کتاب ادامه دردسرها و کله‌شقی‌های آلنه. البته دیگه تنها نیست، دوست دزدش هم «یولیوس» همراهشه.

«آلن» و «یولیوس» در حال عیاشی و خوش‌گذرونی توی یه جزیره‌ در اندونزی‌‌ان (با همون پول‌های چمدونی که توی کتاب اول زدن به جیب). همه چی مرتبه تا تولد 101 سالگی «آلن». این دو تا دوست تصمیم می‌گیرن توی این روز سوار بالون بشن. شکستن اهرم بالون و حرکت کردنش بدون خلبان و خاموش شدن مشعل گاز بالون و فرود روی اقیانوس هند، همه و همه دست به دست هم میدن که این دو نفر سر از کره شمالی در بیارن! اما قضیه به همین‌جا ختم نمیشه، پای ترامپ و بقیه کشورها میاد وسط...

قبل از هر چیزی بگم که می‌تونید کتاب رو جدا بخونید و حتما لازم نیست کتاب اول رو بخونید. اما قلم یوناسون جوریه که بعد از تموم کردن این کتاب حتما به سراغ کتاب اول میرید! پس سعی کنید اول اون کتاب و بعد این کتاب رو بخونید.😬

یوناسون طنز مینویسه اما از کتاب‌هاش مشخصه که چقدر دغدغه‌ی اجتماعی و سیاسی داره. توی کتاب اولش به سراغ قرن بیستم، پرمصیبت‌ترین قرن رفته بود و همه رو لابه‌لای داستان نقد کرد. در این کتاب هم همینطوره اما با این تفاوت که مسائل به‌روزتر از قبلی‌ان.

چند سطر کتاب

یولیوس نودل‌های سرخ‌شده را در دهانش چپاند، آن‌ها را جوید، بعد گفت که فکر نمی‌کند قطب شمال جای مناسبی برای او و آلن باشد. مخصوصا اگر یخ‌ها در شرف آب شدن باشند. یولیوس هر وقت که پاهایش خیس می‌شد، سرما می‌خورد. تازه خرس‌های قطبی هم آنجا بودند؛ و تمام چیزی که یولیوس درباره‌ی خرس‌های قطبی می‌دانست این بود که آن‌ها از بدو تولدشان انگار هر روز صبح از دنده چپ بیدار می‌شدند. دست‌کم مارهای بالی خجالتی بودند.

آلن گفت وقتی یخ‌های زمین زیر پای یک خرس قطبی در حال آب شدن باشد، عجیب نیست که کنترل اعصابش را از دست بدهد. اگر قرار است همه چیز از بین برود، احتمالا آن خرس باید تا دیر نشده به زمین سفتی می‌رفت. مثلا کانادا، چون رئیس‌جمهور ایالات متحده دوباره عوض شده بود ـ آلن قبلا این رو به یولیوس گفته بود؟ و این یاروی جدید واقعا به هر کسی از آن طرف مرز اجازه ورود نمی‌داد.
بله، یولیوس درباره‌ی ترامپ شنیده بود. اسمش همین بود. خرس قطبی شاید سفید بود، ولی در وهله‌ی اول یک خارجی محسوب می‌شد. پس نباید چندان امیدوار می‌بود. 
ص16


دیگر ماجراهای اتفاقی مرد صدساله/ یوناس یوناسون/ مترجم: زهرا باختری/ نشر چترنگ/ چاپ اول 1397/ 515 صفحه/ قیمت: 59 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Accidental Further Adventures of the Hundred-Year-Old Man
نویسنده: Jonas Jonasson

کانال تلگرامدیدگاه های شما