تقویم کلیدر سه‌شنبه 21 خرداد 1398

21 خرداد 1398


سه‌شنبه 21 خرداد 1398
11 ژوئن 2019

مفتون امینی (زاده 21 خرداد 1305) از شاعران معاصر ایرانی است. امینی در آغاز شاعری کلاسیک و کهن‌پرداز بود اما بعدها به شعر بی‌وزن و قالب‌های نوپردازانه روی آورد. وی علاوه بر شعر فارسی اشعاری نیز به زبان ترکی سروده است. از آثار وی می‌توان به «جشن واژه‌ها و حس‌ها و حال‌ها»، «آجی چای»، «شبِ ۱۰۰۲»، «سپیدخوانی روز»، «طلايی خاکستری رگبار» و «اکنون‌های دور» اشاره کرد. 

 

بن جانسون (Ben Jonson)‏ (زاده 11 ژوئن 1572 ـ درگذشته 16 اگوست 1637) هنرپیشه، شاعر و نمایشنامه‌نویس مشهور بریتانیایی بود. نمایشنامه «نیوس»، «شیطان خر است»، «کیمیاگر» و نمایشنامه «روباه» نیز از جمله موفق‌ترین آثار این نویسنده به شمار می‌روند. در نمایشنامه «روباه» که با نام «وُلپون» نیز معروف است، داستان افرادی را به تصویر می‌کشد که غرق پول‌پرستی و آزمندی شده‌اند. این کتاب توسط عبدالحسین نوشین به فارسی برگردان شده است. همچنین کتاب «کیمیاگر» توسط نشر بیدگل در ایران منتشر شده است. 

 

یاسوناری کاواباتا (Yasunari Kawabata) (زاده 11 ژوئن 1899 ـ درگذشته 16 آوریل 1972) نویسنده ژاپنی بود. وی در سال ۱۹۶۸ موفق به دریافت جایزه نوبل شد. از آثار وی می‌توان «رقصنده‌ی ایزو»، «پرنده‌باز»، «هزار درنا»، «آوای کوهستانی»، «داستان‌های کفدستی»، «کیوتو»، «خانه خوبرویان خفته» و «ملخ و جیرجیرک زنگوله‌دار» را نام برد. تمامی این آثار به فارسی ترجمه شده‌اند.

 

ویلیام استایرن (William Styron) (زاده 11 ژوئن 1925 ـ درگذشته 1 نوامبر 2006) رمان‌نویس آمریکایی بود. وی اولین رمانش «بخواب در تاریکی» را در سال ۱۹۵۱ منتشر کرد و فوراً مورد توجه روشنفکران غرب قرار گرفت. استایرن برای کتاب «اعترافات نات‌ترنر» برنده جایزه پولیتزر شد. از آثار ترجمه شده او می‌توان به «ظلمت آشکار»، «راه بی‌پایان»، «اعترافات نات‌ترنر» و «انتخاب سوفی» اشاره کرد. بر پایه کتاب «انتخاب سوفی» فیلمی با همین نام در سال 1982 ساخته شده است. 

 

t.me/klidarدیدگاه های شما