تقویم کلیدر یک‌شنبه 19 خرداد 1398

19 خرداد 1398


یک‌شنبه 19 خرداد 1398
9 ژوئن 2019

کورتزیو مالاپارته (Curzio Malaparte) (زاده ۹ ژوئن ۱۸۹۸ - درگذشته ۱۹ جولای ۱۹۵۷) نویسنده، نمایش‌نامه‌نویس، خبرنگار و دیپلمات ایتالیایی بود. وی در جنگ جهانی اول به ارتش فرانسه پیوست. پس از بازگشت به ایتالیا عضو حزب فاشیست شد. اما رفته رفته با اندیشه‌های موسولینی مخالفت کرد و با وخامت اوضاع سیاسی در ایتالیا به فرانسه و انگلستان سفر کرد. در سال ۱۹۳۱ پس از بازگشت به ایتالیا از حزب فاشیست استعفا داد و کتاب «فن کودتا» را که علیه هیتلر بود منتشر کرد. با انتشار این کتاب به مدت پنج سال به جزیره‌ای در سیسیل تبعید شد. در سال ۱۹۴۱ به عنوان خبرنگار جنگی راهی جبهه روسیه و فنلاند شد و به خاطر گزارش‌هایش توسط آلمانی‌ها به چهار ماه اقامت در اردوگاه‌های کار اجباری محکوم شد. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «قربانی»، «پوست» و «ترس جان» اشاره کرد.  

اریک هابسبام یا اریک هابسباوم (اریک جان ارنست هابسبام) (Eric John Ernest Hobsbawm) (زاده ۹ ژوئن ۱۹۱۷– درگذشته۱ اکتبر ۲۰۱۲) تاریخ‌دان و نویسنده مارکسیست بریتانیایی بود. یکی از کارهای بزرگ وی تدوین تاریخ اروپا در قرون ۱۸٬۱۹ و ۲۰ و نوشتن تاریخ جهان از انقلاب فرانسه تا فروپاشی شوروی است که به فارسی نیز ترجمه شده‌است: «عصر انقلاب»، «عصر سرمایه»، «عصر امپراتوری» و «عصر نهایت‌ها». همچنین از وی آثار دیگری چون «صنعت و امپراتوری»، «ملت و ملی‌گرایی» و «جهان در آستانه قرن بیست و یکم» در ایران منتشر شده است. 

پاتریشا کرنول (Patricia Cornwell) (زادهٔ ۹ ژوئن ۱۹۵۶) نویسنده داستان‌های جنایی آمریکایی است که بیشتر برای داستان‌های دنباله‌دار پرفروش «دکتر کِی اسکارپتا» شناخته می‌شود. «بدون مدرک»، «همه آنچه باقی می‌ماند»، «مگس»، «عامل اسکارپتا»، «بندر سردخانه»، «مه قرمز»، «تخت استخوانی» و «غبار» تعدادی از آثار وی هستند.

@KLIDARدیدگاه های شما