تقویم کلیدر شنبه 18 خرداد 1398

18 خرداد 1398


شنبه 18 خرداد 1398
8 ژوئن 2019

سعید نفیسی (زاده ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ - درگذشته ۲۳ آبان ۱۳۴۵)، دانش‌پژوه، ادیب، تاریخ‌نگار، نویسنده، مترجم و شاعر ایرانی بود. نفیسی را معمار نثر جدید معاصر ایران نامیده‌اند و این تبحر و چیرگی، ناشی از احاطه کامل وی به زبان‌های یونانی، لاتین، فرانسه، روسی، اردو، پشتو، عربی و فارسی بود. او نشان لژیون دونور فرانسه را به خاطر سال‌ها پژوهش و کوشش در باب زبان و ادبیات فرانسه و تألیف نخستین فرهنگ لغات فرانسه به فارسی دریافت کرد. تسلط نفیسی به تاریخ و ادبیات ایران باعث شده بود تا آثار تازه و پژوهش‌گرانه‌ای پدید آورد و تعداد بسیاری از متن‌های منثور و منظوم فارسی را به شیوه‌ای علمی منتشر کند و از گمنامی بیرون آورد. کتاب‌های «بابک خرمدین»، «فرنگیس»، «تاریخ ادبیات روسی»، «سرچشمه تصوف در ایران»، «نیمه راه بهشت» و «ستارگان سیاه» از آثار وی هستند. 

 

رضا قلی خان هدایت (رضاقلی‌خان هدایت طبرستانی) (زاده ۱۸ خرداد ۱۱۷۹ ـ درگذشته ۸ تیر ۱۲۵۰) ادیب، شاعر و تذکره‌نویس ایرانی در دوران قاجار بود. مشهورترین اثر وی منظومهٔ «گلستان ارم» یا «بکتاش نامه» است که در ۲۶۴۲ بیت در بحر هزج و در چهل و چهار باب نگاشته شده‌است. «گلستان ارم» یکی از شش منظومهٔ کتابِ او با عنوان «سِتّهٔ ضروریّه» است. 

 

مارگریت یورسنار (Marguerite Yourcenar) ‏(زاده ۸ ژوئن ۱۹۰۳ - درگذشته ۱۷ دسامبر ۱۹۸۷) رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس، شاعر و پژوهشگر فرانسوی بود. مارگریت یورسنار نخستین زنی است که پس از تأسیس فرهنگستان فرانسه (در ۱۶۳۵) به عضویت آن درآمد (در ۱۹۸۰). از آثار ترجمه شده وی می‌توان «شراره‌ها»، «گفت‌وگو در تالاب» و «داستان‌های شرقی» را نام برد. زندگی‌نامه وی توسط آن ام بگلی نوشته شده است. این کتاب را نشر ماهی با ترجمه‌ی رضا رضایی منتشر کرده است. 

 

سارا پارتسکی (Sara Paretsky) (زاده 8 ژوئن 1947) نویسنده آمریکایی است. بسیاری از منتقدان او را به عنوان یکی از نویسندگان مدرن آثار جنایی می‌شناسند. او جوایز بسیاری از جمله جایزه استاد بزرگ ادبیات آمریکا در بخش ادبیات جنایی و جایزه ادگار آلن پو را از آن خود کرده است. #نشر_نگیما کتابی از وی با نام «درمان تلخ» با ترجمه پرهام دارابی منتشر کرده است. 

 

اسکات آدامز (Scott Adams) (زاده ۸ ژوئن ۱۹۵۷) کارتونیست و نویسنده‌ آمریکایی است. کتاب های متعددی از وی چاپ شده است که معروفترین آن‌ها کتاب خودراهنمای «شکست بخورید و برخیزید» است. این کتاب در ایران با همین نام و نیز با نام «چگونه در هر کاری شکست بخوریم و باز هم برنده باشیم» منتشر شده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما