تقویم کلیدر جمعه 17 خرداد 1398

16 خرداد 1398


#تقویم_کلیدر
جمعه 17 خرداد 1398
7 ژوئن 2019

❇️ #سروش_دباغ (متولد ۱۷ خرداد ۱۳۵۳) پژوهشگر، نویسنده و مترجم ایرانی است. او فرزند #عبدالکریم_سروش است. پژوهش‌های او عمدتاً در حوزه فلسفه اخلاق، فلسفه تحلیلی، دین‌شناسی، عرفان، مولوی‌پژوهی، فلسفه زبان و روشنفکری دینی است. کتاب‌های «آئین در آیینه»، «ترنم موزون حزن»، «در سپهر سپهری»، «امر متعالی، امر اخلاقی»، «زبان و تصویر جهان» و «عام و خاص در اخلاق» ازجمله آثار وی هستند. 

❇️ #اورهان_پاموک (Orhan Pamuk) (زاده ۷ ژوئن ۱۹۵۲) نویسنده و رمان‌نویس اهل ترکیه و برندهٔ جایزه #نوبل ادبیات سال ۲۰۰۶ است. او نخستین ترک‌تباری است که این جایزه را دریافت کرده‌است. بعد از دریافت جایزه نوبل ادبیات رمانی با عنوان «موزه معصومیت» نوشت که به موضوع عشق‌های ممنوعه در کشورهای اسلامی و خصوصاً کشورهای خاورمیانه می‌پردازد. پاموک در گفت‌وگویی مفصل با علیرضا غلامی که در سال 1389 در مجله نافه منتشر شد نسبت به عدم انتشار نسخه کامل این رمان در ایران ابراز تأسف نموده بود. از دیگر آثار ترجمه شده وی ‌به فارسی می‌توان «نام من سرخ»، «کتاب سیاه»، «شوری در سر»، «زنی با موهای قرمز»، «رنگ های دیگر» و «قلعه سفید» را نام برد.

❇️ #لوییز_اردریک (Louise Erdrich) (زاده ۷ ژوئن ۱۹۵۴) شاعر و نویسنده آمریکایی است. او از سال 1978 تا 1982 شعر و داستان‌های کوتاه بسیاری منتشر کرد و در طول فعالیت ادبی اش جوایز متعددی از قبیل جایزه او.هنری، جایزه کتاب‌های فانتزی و جایزه کتاب ملی را از آن خود کرد. از آثار وی کتاب «بلای کبوترها» توسط #نشر_ققنوس و کتاب «لارز» توسط #نشر_نون در ایران منتشر شده است.

❇️ #الیزابت_بوون یا #الیزابت_باون (Elizabeth Bowen) (زاده 7 ژوئن 1899 ـ درگذشته 22 فوریه 1973) نویسنده ایرلندی بود. بوون داستان‌گویی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌شگرف بود که همه داستان‌های ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌او مستلزم دقت و تمرکز بسیارند. داستان‌های‌ ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌او در ژانر گوتیک مدرن طبقه‌بندی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌می‌شوند. مشهورترین و نخستین اثرش «آخرین سپتامبر» نام دارد. از وی کتابی با نام «روزی ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌در تاریکی» توسط #مریم_حسینی به فارسی ترجمه شده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما