تقویم کلیدر پنج‌شنبه 16 خرداد 1398

16 خرداد 1398


#تقویم_کلیدر
پنج‌شنبه 16 خرداد 1398
6 ژوئن 2019

❇️ #نادر_نادرپور (زاده ۱۶ خرداد ۱۳۰۸ - درگذشته ۲۹ بهمن ۱۳۷۸) شاعر، نویسنده، مترجم، فعال سیاسی-اجتماعی ایرانی و از اعضای کانون نویسندگان ایران بود. نادرپور به زبان فرانسه آشنایی کامل داشت و شعرها و مقاله‌هایی را به زبان فارسی ترجمه کرد. از مجموعه اشعار وی می‌توان به «چشم‌ها و ‌دست‌ها»، «شام بازپسین»، «سرمه‌ی خورشید» و «از آسمان تا ریسمان» اشاره کرد. مجموعه اشعار وی توسط #نشر_نگاه منتشر شده است.

❇️#آیزایا_برلین (Isaiah Berlin) (زاده ۶ ژوئن ۱۹۰۹ – درگذشته 5 نوامبر ۱۹۹۷) فیلسوف و نظریه‌پرداز سیاسی بریتانیایی بود. برلین یکی از پرکارترین فیلسوفان سیاسی قرن بیستم است که از او آثار متعددی در زمینه‌های پژوهشی گوناگون از موسیقی و ادبیات گرفته تا سیاست و شاخه‌های گوناگون فلسفه بر جای مانده ‌است.  از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «آزادی و خیانت به آزادی»، «ریشه‌های رومانتیسم»، «کارل مارکس»، «قدرت اندیشه» و «ذهن روسی در نظام شوروی» را نام برد. این آثار به همراه زندگی‌نامه وی نوشته #مایکل_ایگناتیف توسط #نشر_ماهی در ایران منتشر شده است.


❇️#الکساندر_پوشکین (Alexander Pushkin) (زاده 6 ژوئن 1799 ـ درگذشته 10 فوریه 1837) شاعر و نویسندهٔ روسی سبک رومانتیسیسم بود. پوشکین بنیان‌گذار ادبیات روسی مدرن به حساب می‌آید و برخی او را بزرگ‌ترین شاعر زبان روسی می‌دانند. معروف‌ترین اثر وی «دختر سروان» است که در ایران تاکنون توسط چندین انتشارات منتشر شده است. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «تیرانداز»، «داستان‌های بلکین»، «باریس گادونوف» و «بی‌بی پیک» اشاره کرد.

❇️ #توماس_مان (Thomas Mann) (زاده 6 ژوئن 1875 ـ درگذشته 12 آگوست 1955) نویسنده بزرگ آلمانی بود. در سال ۱۹۲۹ جایزه #نوبل ادبیات به او اهدا شد. او نخستین آلمانی بود که این جایزه را به دست آورد. بیشتر آثار وی به فارسی ترجمه شده و در ایران توسط ناشران زیادی منتشر شده است. از این میان می‌توان «مرگ در ونیز»، «راه منتهی به گورستان»، «کوه جادو»، «بودنبروک‌ها» و «یوسف در آینه تاریخ» را نام برد. بر پایه کتاب «مرگ در ونیز» فیلمی در سال 1971 ساخته شده است.
🎬 Death in Venice (1971)

 (https://30nama.name/movies/0067445-death-in-venice-1971.html)❇️ #پیر_کورنی یا #پی_یر_کورنی (Pierre Corneille) (زاده ۶ ژوئن ۱۶۰۶ - درگذشته ۱ اکتبر ۱۶۸۴) تراژدی‌نویس مشهور فرانسوی بود که همراه با #ژان_راسین و #مولیر جزء سه درام‌نویس بزرگ قرن هفدهمِ فرانسه به‌شمار می‌آید. او بنیان‌گذار تراژدی فرانسوی نامیده شده‌است. زندگی‌نامه وی توسط #ناتان_گروس نوشته شده و با ترجمه #کاوه_میرعباسی در ایران منتشر شده است. از وی دو اثر با نام «هُراس» و «نیکومد» به فارسی برگردان شده است.

❇️ #گیوم_موسو (Guillaume Musso) (زاده 6 ژوئن 1974) نویسنده فرانسوی است. او در سال 2009 دومین نویسنده پرفروش و در سال 2011 سومین نویسنده پرفروش سال فرانسه شد. از آثار منتشر شده وی در ایران می‌توان «آوای فرشته»، «فردا»، «دختری از بروکلین»، «و بعد...»، «ماجرای ناپدیدشدن وِنکاراکوِل» و «سنترال پارک» را نام برد. بر پایه رمان «و بعد...» فیلمی با همین نام در سال 2008 ساخته شده است.
🎬 Afterwards (2008)

❇️#پاتریک_راتفوس (Patrick Rothfuss) (زاده‌ 6 ژوئن 1973) نویسنده‌ی آمریکایی داستان‌های فانتزی است. معروف‌ترین اثر وی سه‌گانه «کوئوت شاه‌کش» است. از این سه‌گانه تاکنون مجموعه اول آن «نام باد» و مجموعه دوم آن «ترس مرد فرزانه» در ایران به فارسی برگردان شده است.

@klidarدیدگاه های شما