تقویم کلیدر چهارشنبه 15 خرداد 1398

15 خرداد 1398


#تقویم_کلیدر
چهارشنبه 15 خرداد 1398
5 ژوئن 2019

❇️ #روز_جهانی_محیط_زیست برابر با پنجم ژوئن، روزی است که از سوی سازمان ملل برای افزایش آگاهی مردم برای نگهداری محیط زیست و تحریک سیاستمداران به گرفتن تصمیماتی برای رویارویی با تخریب محیط زیست و گونه‌های زیستی‌جانوری، به این عنوان نامیده شده است. تاریخچه روز جهانی محیط زیست به سال ۱۹۷۲ یعنی ۴۴ سال پیش بر می‌گردد.

❇️ #فدریکو_گارسیا_لورکا (Federico García Lorca) (زاده ۵ ژوئن ۱۸۹۸ - درگذشته ۱۹ آگوست ۱۹۳۶) شاعر و نویسنده اسپانیایی بود. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «آوازهای کولی»، «ترانه شرقی و اشعار دیگر»، «قصیده مجروح آب»، «فصلی در غرناطه» و «ستاره‌ی عاشق‌پیشه» اشاره کرد. همچنین مجموعه اشعار لورکا توسط #نشر_نگاه و گزیده‌ای از شعرهای او با ترجمه‌ی #بیژن_الهی توسط #نشر_بیدگل منتشر شده است.

❇️ #کن_فالت (Ken Follett) (زاده ۵ ژوئن ۱۹۴۹) نویسنده بریتانیایی است. وی در بیست و هفت سالگی با رمان «سوراخ سوزن» پا به عرصه نویسندگی گذاشت. کسب جایزه ادگار، باعث فروش فوق‌العاده این رمان شد. پس از آن رمان‌های دیگری نوشت که به همان اندازه موفق بودند. از آثار ترجمه شده وی می‌توان «در کنار شیرها»، «ستون‌های زمین»، «کولاک» و «جزیره‌ی توفان» را نام برد.

❇️ #ریچارد_اسکاری (Richard Scarry) (زاده 5 ژوئن ۱۹۱۹– درگذشته ۳۰ مارس ۱۹۹۴) نویسنده و تصویرگر محبوب کتاب کودک اهل آمریکا بود. از او بیش از ۳۰۰ کتاب منتشر شده. از آثار ترجمه شده وی میتوان به «عمو ویلی و دزدان دربایی»، «پلاتیپوس کوچولو» و «سه ماهی‌گیر» اشاره کرد. مشهورترین کتاب او نیز «شهر شلوغ پلوغ» (Busytown) نام دارد و بیش از صد میلیون نسخه از آن در سراسر دنیا به فروش رسیده است. از روی این کتاب، یک سری انیمیشن نیز ساخته شد.

❇️ #کریستی_براون (Christy Brown) (زاده ۵ ژوئن ۱۹۳۲ – درگذشته ۷ سپتامبر ۱۹۸۱) رمان‌نویس، نقاش و شاعر ایرلندی بود. مشهورترین اثر وی کتاب «پای چپ من» است که در ایران توسط #نشر_ثالث با ترجمه‌ی #منیژه_اذکایی منتشر شده است. در سال 1989 فیلمی بر پایه‌ی این رمان ساخته شده است.
🎬 My Left Foot: The Story of Christy Brown (1989)

❇️ #هلن_سیکسو (Hélène Cixous) (زاده ۵ ژوئن ۱۹۳۷) منتقد ادبی، فیلسوف، نمایش‌نامه‌نویس و فمینیست فرانسوی است. او بیش از ۴۰ کتاب و ۱۰۰ مقاله نوشته‌است. کتاب مشهورش «خنده مدوسا» نام دارد. از وی نمایش‌نامه «هندی از رویاها» توسط #محمدعلی_سپانلو و #فرزانه_شهفر به فارسی ترجمه شده است. #ژاک_دریدا معتقد بود که سیکسو بزرگ‌ترین نویسنده معاصر فرانسوی است.

❇️ #مارگارت_درابل (Margaret Drabble) (زاده ۵ ژوئن ۱۹۳۹) رمان‌نویس، زندگی‌نامه‌نویس و منتقد بریتانیایی است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «ملکه سرخ»، «ارمغان‌های جنگ» و «یک روز از زندگی زنی که لبخند می‌زند» اشاره کرد. در سال 2009 نیز یک مجموعه داستان کوتاه با عنوان «طرح قالی» از او منتشر شد. وی پس از آن اعلام کرد نویسندگی را کنار گذاشته است.

❇️ #ریک_ریوردان (ریچارد راسل ریوردن جونیور) (Richard Russell "Rick" Riordan, Jr) (زاده ۵ ژوئن ۱۹۶۴) نویسنده آثار فانتزی اهل آمریکا است. از آثار او می‌توان مجموعه‌ی «آپولو» و مجموعه‌ی «مگنس چیس» را نام برد. هر دوی این مجموعه‌ها توسط #نشر_پرتقال با ترجمه‌ی #آرزو_مقدس منتشر شده است.

@KLIDARدیدگاه های شما