کره شمالی آنسوی آینه

04 خرداد 1398پشت جلد کتاب نوشته: «کتاب کره شمالی: آنسوی آینه فرآیند پژوهشی میدانی درباره‌ی ساختار و روش حکومتی، مناسبات بین‌المللی و چالش‌های هسته‌ای کره شمالی است که در سال 2000 میلادی به دست دو تن از پژوهشگران و موسسه بروکینگز آمریکا انجام گرفته و در همان سال منتشر شده است؛ از این رو انجام پژوهش و نگارش کتاب، مربوط به دورانی است که هنوز کیم جونگ ایل، دومین رهبر سوسیالیست کره شمالی زنده بود و این کشور بر اقتصاد سوسیالیستی و هسته‌ای  شدن پافشاری می‌ورزید.»
از آنجایی که این کتاب، یک پژوهش است، بخش‌های مختلفی از  سیاست‌های کره شمالی را در بر می‌گیرد. از ایدئولوژی گرفته تا اقتصاد، رهبری و ارتش این کشور مورد بررسی قرار گرفته‌اند. در انتهای هر بخش نیز منابع مورد استفاده نیز ذکر شده است.

اما بخش جالب و غم‌انگیز ماجرا، ایدئولوژی حکومت این کشور با نام "جوچه" است. اینکه جوچه دقیقا چیست، نیاز به توضیح فراوان دارد اما در بخشی از کتاب در این مورد نوشته است: سوسیالیسم یا جامعه‌گرایی روش دستیابی به سعادت و "جوچه" اصول راهنمای آن است. جوچه تعریفی پسندیده برای مردم کره شمالی است. یک فرد بدون جوچه بی‌ارزش است و نظام بدون جوچه، یک مستعمره است. جوچه، هدیه کره‌ی  شمالی‌ها به جهان است؛ هرچند جهان از پذیرش آن روی می‌گرداند؛ به دلیل آنکه طبق ادعای کره شمالی "امپریالیست‌ها" به رهبری ایالات متحده، برنامه‌های فعالانه‌ای برای شکست جوچه و بردگی کارگران برای سرمایه دارها دارند.
ص58

ظاهرا جوچه توسط کیم ایل سونگ اولین رئیس جمهور کره شمالی مطرح شده و پس از آن توسط سایرین نیز مورد استفاده قرار گرفته است. پس از مرگ کیم ایل سونگ، پسر وی با نام  کیم جونگ ایل رهبر این کشور شد و در حال حاضر پسر او یعنی کیم جونگ اون رهبری کره شمالی را در اختیار دارد.

◀️ #چند_سطر_کتاب

تکیه‌ی کیم جونگ ایل با مشورت‌ها و تصمیم‌گیری‌های غیررسمی سازگار و از جلسات طولانی بیزار است. او آشکارا از نقش خود به عنوان کارگردان پشت صحنه‌ی جادوگر شهر اوز، لذت می‌برد. چنین روشی برای سیاستمداران و بازرگانان  در جوامع آسیایی، به ویژه هنگام معامله با خارجی‌ها غیرمعمول نیست. علاقه‌ی کیم به پنهان‌کاری تا حدی توجیه سوظن عمیق وی به خارجی‌هاست: سوظنی که صفت مشترک او با پدرش و بسیاری دیگر از رهبران اقتدارگرا و کمونیست است. او خود گفته است: «ما باید محیطی خلق کنیم که گویی با مه پوشیده شده است؛ به گونه‌ای که دشمنان ما نتوانند ما را مستقیم و شفاف ببینند.» کره شمالی به این شیوه ادامه داد تا آنجا که بسیاری از مردم خویش را قربانی قحطی کرد؛ به جای آنکه کشور را به صورت گسترده روی رسانه‌ها و جلب کنندگان کمک‌های غذایی خارجی باز کند.
ص206

📕کره شمالی آنسوی آینه/ نویسندگان:کانگ دن اوه/ #رالف_سی_هاسینگ/ مترجمین: #مصطفی_تاج_زاده / #عباس_شاکری_سیاوشانی / #نشر_کویر/ 440 صفحه/ قیمت: 67 هزار تومان

 دیدگاه های شما