داستان یک اسم جدید/ النا فرانته

02 خرداد 1398


النا فرانته رو اگه نمی‌شناسید باید بگم مشکلی نیست چون هیچ‌کس نمی‌شناسه. این نام مستعار نویسنده ایتالیاییه که به‌صورت ناشناس فعالیت می‌کنه. «داستان یک اسم جدید» دومین کتاب از سری رمان‌های ناپل نوشته همین نویسنده‌ست که اولین بار در سال 2015 منتشر شد. کتاب اول این سری با اسم «دوست نابغه من» (دوست اعجوبه من یا دوست باهوش من) قبلا به فارسی برگردان شده. کتاب‌های دیگه‌ی این سری رو «آن‌ها که می‌روند و آن‌ها که می‌مانند» و «بچه گمشده» شامل می‌شن. «بچه گمشده» در سال 2016 برنده جایزه بوکر شد. 

درباره داستان این کتاب در مقدمه اومده: «در "داستان یک اسم جدید"، "لی‌لا" ازدواج می‌کند و وارد تجارت خانوادگی می‌شود همزمان، "النا" به درسش و کشف دنیای ورای محله که غالبا آن را خفه‌کننده می‌یابد ادامه می‌دهد. عشق، حسادت، خانواده، آزادی، تعهد و از همه مهم‌تر دوستی: این‌ها علائمی هستند که تحت آن‌ها، هر دو زن این دوره از زندگی را در قصه‌هایشان تاب می‌آورند. به نظر می‌رسد ازدواج، لی‌لا را محبوس کرده و فشار برای برتر بودن در آن زمان برای النا خارج از تحمل بوده است. با این همه هر دو زن جوان پیوندی پیچیده و رو به تکامل را مشترکند که در زندگی احساسیشان مرکزیت دارد و در مواجهه با چالش‌های زندگی، منبع توان آن‌هاست.»

چند سطر کتاب

دن رونی نابیناست اما این مسئله ناراحتش نمی‌کند زیرا باور دارد که زندگی بدون دیدن بهتر است و در حقیقت فکر می‌کند، اگر کسی کر و لال شود هم زندگی همچنان زندگی است، زندگی و دیگر هیچ. 

نینو پرسید: «چرا دوستش داشتی؟»
«هنوز نمیدونم که دوستش دارم یا نه.»
«اما کنجکاوت کرده.»
«منو به فکر واداشت. زندگی بدون دیدن بهتره، بدون شنیدن، حتی بدون کلمه‌ها. این چه معنایی داره؟»
«شاید فقط یه ترفند باشه.»
«نه چه ترفندی! این‌جا ایده‌ای هست که هزاران چیز دیگه رو پیشنهاد می‌ده، ترفند نیست.»
ص 250


داستان یک اسم جدید/ النا فرانته/ مترجم: سودابه قیصری/ نشر ثالث/ چاپ اول 1397/ 554 صفحه/ قیمت: 58500 تومان

عنوان اصلی: the story of a new name
نویسنده: Elena ferrante

▫️ t.me/klidar  ▫️instaklidar دیدگاه های شما