تقویم کلیدر 26 اردیبهشت 1398

26 اردیبهشت 1398


پنج‌شنبه 26 اردیبهشت 1398
16 می 2019

ایرج طهماسب (زاده ۲۶ اردیبهشت ۱۳۳۸) مجری تلویزیون، نویسنده، بازیگر، کارگردان و فیلمنامه‌نویس ایرانی است. طهماسب در زمستان ۱۳۹۵ نخستین کتاب داستان خود را با نام «سه قصه» توسط نشر چشمه منتشر کرد. همچنین او بازیگری، کارگردانی و نویسندگی فیلم‌هایی چون «کلاه‌قرمزی و پسرخاله»، «یکی بود یکی نبود»، «دختر شیرینی‌فروش»، «کلاه‌قرمزی و سروناز»، «زیر درخت هلو» و «کلاه‌قرمزی و بچه‌ننه» را در کارنامه هنری‌اش دارد. 

فریدریش روکرت (Friedrich Rückert) (زاده ۱۶ می ۱۷۸۸ - درگذشته ۳۱ ژانویه ۱۸۶۶) شاعر، مترجم و زبان‌شناس آلمانی بود که از او به‌عنوان «پدر شرق‌شناسی آلمان» یاد می‌شود، نخستین کسی بود که شیوهٔ غزل‌سرایی را در زبان آلمانی به‌وجود آورد. جایزه‌ای ادبی نیز به نام «فریدریش روکرت» وجود دارد که هر سه سال به یک نویسنده‌ اعطا می‌شود. وی آثار کلاسیک ایرانی مثل گلستان سعدی، بخشی از شاهنامه فردوسی و گزیده‌ای از غزلیات سعدی را به آلمانی ترجمه کرده است. 

خوآن رولفو (خوآن نپوموسنو کارلوس پرز رولفو ویزکاینو) (Juan Rulfo) (زاده ۱۶ می ۱۹۱۷ – درگذشته ۷ ژانویه ۱۹۸۶) نویسنده و عکاس مکزیکی بود. وی از مهم‌ترین نویسندگان آمریکای لاتین به‌شمار می‌رود که در کارنامه ادبی خود تنها دو کتاب از خود به یادگار گذاشته است؛ «پدرو پارامو» و «دشت سوزان». این کتاب‌ها توسط نشر ماهی و نشر ققنوس منتشر شده‌اند. 

امانوئل تود (Emmanuel Todd) (زاده 16 می 1951) نویسنده و جامعه‌شناس فرانسوی بود. در سال ۲۰۰۲ نظریه وی درباره «شکاف اجتماعی موجود در فرانسه» توسط شیراک (رئیس جمهور پیشین فرانسه) مورد استفاده قرار گرفت و تود عملاً به یکی از مشاوران ریاست جمهوری فرانسه در خصوص معضلات اجتماعی تبدیل شد. از او آثاری چون «مرثیه‌ای برای امپراتوری آمریکا»، «ملاقات تمدن‌ها» و «آمریکا پس از جهانگشایی» به فارسی برگردان شده است. 
 

آدرین ریچ (Adrienne Rich) (زاده ۱۶ می ۱۹۲۹ ـ درگذشته ۲۷ مارس ۲۰۱۲) شاعر، منتقد و فمینیست آمریکایی بود. او در سال ۱۹۹۷ برنده نشان ملی هنر شد اما حاضر نشد برای دریافت آن در کاخ سفید حضور یابد و اعلام کرد که سیاست‌های حکومت بیل کلینتون با اندیشه او از هنر در تضاد است. از وی گزیده اشعاری تحت عنوان «سنجاق شده با عشق» در ایران منتشر شده است. مشکلات و بی‌عدالتی‌های اجتماعی ـ تبعیض نژادی، جنسیتی، جنسی و طبقاتی، به علاوه مسئله جنگ و تبعات آن از محورهای ثابت اشعار او هستند.

@KLIDARدیدگاه های شما