پاپ و مرتد

25 اردیبهشت 1398کتاب "پاپ و مرتد" یک زندگینامه‌ی تاریخیه که خیلی چیزا رو در بر می‌گیره. "جوردانو برونو" کشیشی باهوش بود که در بدترین زمان ممکن به دنیا اومد. این کشیش و دانشمند، در دوره رنسانس توسط دادگاه تفتیش عقاید محکوم و سوزانده شد.

مایکل وایت در کتاب پاپ و مرتد، زندگی جوردانو رو به تصویر کشیده اما جوردانو بدون توصیف دوران دهشت‌بار و خوف‌انگیز سلطه‌ی کلیسا و دادگاه تفتیش عقاید ممکن نیست. به همین دلیل این کتاب مجموعه‌ای از تاریخ اون دوران اروپا رو در برمی‌گیره و در عین‌حال ماجرای دانشمندانی رو تعریف می‌کنه که مثل جوردانو گرفتار چنین دادگاهی شدند. البته فقط دانشمندان نبودن، بلکه در اون دوران هزاران فرد بی‌گناه دیگه هم به دلیل گزارش‌های ارتداد و جادوگری کشته شدن.

این کتاب چند سال پیش توسط نشر دیگه منتشر شد و پس از اون مدت‌ها تجدید چاپ نشده بود، تا این‌که نشر ثالث دوباره اون رو منتشر کرد.
نویسنده در مقدمه ذکر کرده که پیدا کردن اسناد مربوط به محاکمه و مرگ جوردانو برونو سخت بوده اما درطی سال‌ها، بخشی از اسناد مفقود شده در بایگانی پاپ یازدهم پیدا شدند. نویسنده می‌گه: «برونو پس از تقریبا ربع قرن خانه‌به‌دوشی به ایتالیا بازگشت. ظرف چندماه دادگاه تفتیش عقاید او را دستگیر و به عنوان بدعت‌گذار محاکمه کرد. سپس در پی تحمل هشت سال حبس ـ نخست در ونیز و بعد در رم ـ و شکنجه‌ی مکرر از جانب کاردینال‌ها، در رم بر چوبه‌ی مرگ سوزانده شد.»

◀️ #چند_سطر_کتاب
فرد مظنون هنگامی که تحت بازجویی قرار داشت، حبس می‌شد اما دادگاه تفتیش عقاید هیچ‌گاه عجله به خرج نمی‌داد. بسیاری از قربانیان بی‌گناه مادامی که در انتظار ارزیابی اعترافاتشان به دست ماموران تفتیش عقاید بودند، می‌مردند. دیگران نومید از اعتراف به گناهی که در واقع مرتکب نشده بودند و درباره‌اش کمترین اطلاعی نداشتند تا سرحد مرگ شکنجه می‌شدند. هویت خبرچین‌ها و اظهاراتشان درباره‌ی فرد مظنون هرگز افشا نمی‌شد. در نتیجه متهمان اصلا نمی‌دانستند بابت چه اتهامی باید از خود دفاع کنند. مظنون‌ها اجازه نداشتند وکیل بگیرند، و از همه مکارانه‌تر این بود که جلسات دادگاه‌های تفتیش عقاید در اختفای کامل تشکیل می‌شد؛ اغلب قربانیان به سادگی ناپدید می‌شدند.
ص 44

📕 پاپ و مرتد/ نویسنده: مایکل وایت/ مترجم: #فروغ_پوریاوری/ #نشر_ثالث / 244 صفحه/ قیمت: 28 هزار تومان

عنوان اصلی: The Pope and the Heretic: The True Story of Giordano Bruno, the Man Who Dared to Defy the Roman Inquisition
نویسنده: #Michael_White

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما