تقویم کلیدر 25 اردیبهشت 1398

25 اردیبهشت 1398


چهارشنبه 25 اردیبهشت 1398
15 می 2019

ابوالقاسم فردوسی توسی (۳۲۹ هجری قمری–۴۱۶هجری قمری) شاعر حماسه‌سرای ایرانی و سرایندهٔ «شاهنامه» حماسه ملی ایران، است. 
در ایران روز ۲۵ اردیبهشت به نام روز بزرگداشت فردوسی و روز پاسداشت زبان فارسی نام‌گذاری شده‌است. هر سال در این روز و در هفتهٔ پایانی اردیبهشت ماه، آیین‌های بزرگ‌داشت فردوسی و شاهنامه و سخنرانی پیرامون آن‌ها در دانشگاه‌ها و نهادهای پژوهشی ایران و جهان برگزار می‌شود.

خرد بهتر از هر چه ایزد بداد
ستایش خرد را به از راه داد
خرد رهنمای و خرد دلگشای
خرد دست گیرد به هر دو سرای

میخائیل بولگاکف (Mikhail Bulgakov)(زاده ۱۵ می ۱۸۹۱ - درگذشته ۱۰ مارس ۱۹۴۰) نویسنده و نمایشنامه‌نویس مشهور روسی بود. مشهورترین اثر او «مرشد و مارگاریتا» است. این کتاب در ایران توسط افراد مختلفی ترجمه شده که از این میان می‌توان به  بهمن فرزانه، عباس میلانی و پرویز شهدی اشاره کرد. از دیگر آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «یادداشت‌های یک پزشک جوان»، «دست ‌نوشته‌های یک مرده‌»، «قلب سگی»، «تخم‌مرغ‌های شوم» و «آدم و حوا» را نام برد.

ال فرانک باوم (لایمن فرانک باوم) (Lyman Frank Baum) (زاده 15 می 1856 ـ درگذشته 6 می 1919) نویسنده کتاب‌های کودکان، روزنامه‌نگار آمریکایی و خالق داستان مشهور «جادوگر شهر اُز» است. «جادوگر شهر اُز» تاکنون در ایران توسط ناشران بسیاری منتشر شده. بر اساس این کتاب فیلم و انیمیشن هم ساخته شده است.

کاترین آن پورتر (Katherine Anne Porter) (زاده ۱۵ مه ۱۸۹۰ - درگذشته ۱۸ سپتامبر ۱۹۸۰) نویسنده، روزنامه‌نگار و فعال سیاسی آمریکایی بود. وی درسال ۱۹۶۶ به‌خاطر مجموعه داستان‌های کوتاه خود برنده جایزه پولیتزر و جایزه ملی کتاب آمریکا شد. کتاب «برج کج» او توسط نشر ثالث و کتاب «شکوفه‌های ارغوان و شراب نیمروز» توسط نشر جامی در ایران منتشر شده است.

آرتور شنیتسلر (Arthur Schnitzler) ‏(زاده ۱۵ می ۱۸۶۲ - درگذشته ۲۱ اکتبر ۱۹۳۱) رمان‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس اتریشی بود. او نویسنده‌ای پرکار بود و آثاری فراوان خلق کرد. از آن میان «گریز به تاریکی»، «دیگری»، «مردن»، «شهرت دیرهنگام»، «بازی در سپیده‌دم و رویا»، «بئاتریس» و «رقصنده یونانی» به فارسی برگردان شده‌اند. 

ماکس فریش (Max Frisch) (زاده ۱۵ مه ۱۹۱۱ - درگذشته ۴ آوریل ۱۹۹۱) داستان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و معمار سوئیسی بود. درسال ۱۹۵۴ با انتشار کتاب «اشتیلر» (با نام «هویت گمشده» هم ترجمه شده) در عالم ادبیات مشهور شد. این کتاب به همراه آثاری از قبیل «آندورا»، «زندگی‌نامه: یک بازی»، «خشم شدید فیلیپ هوتس» و «بيدرمن و آتش افروزان» در ایران منتشر شده است.

یودیت هرمان (Judith Hermann) (زاده ۱۵ می ۱۹۷۰) نویسنده آلمانی است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «این سوی رودخانه اُدِر»، «آلیس»، «لتی پارک» و «اول عاشقی» را نام برد. تمامی این آثار با ترجمه‌ی محمود حسینی زاد توسط نشر افق منتشر شده‌اند.

پیتر شفر (Peter Shaffer) (زاده ۱۵ می ۱۹۲۶-درگذشته ۵ ژوئن ۲۰۱۶) فیلم‌نامه‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس بریتانیایی بود. وی فیلم‌نامه‌نویس فیلم «آمادئوس» بود که برنده جایزه #اسکار بهترین فیلم‌نامه اقتباسی شد. این اثر به همراه کتاب‌های دیگری از شفر چون «یغمای شاهانه خورشید»، «کمدی سیاه» و «چشم عمومی و گوش خصوصی» به فارسی برگردان شده است. 

پاول زیندل (Paul Zindel) (زاده ۱۵ می ۱۹۳۶ – درگذشته ۲۷ مارس ۲۰۰۳) نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس آمریکایی بود. وی در سال 1971 برنده‌ی جایزه پولیتزر برای نمایش‌نامه «اثر پرتوهای گاما بر روی گل‌های همیشه بهار ساکنین کره ماه» شد. نشر بیدگل این کتاب را با ترجمه شهرام زرگر منتشر کرده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما