فکر نکن تنهایی/ الیف شافاک

24 اردیبهشت 1398


در ترکیه رو نمیدونم شرایط این نویسنده چجوریه اما در ایران فرقی نمی‌کنه شما کتابخوان باشی یا نباشی یا حتی فقط از جلوی کتابفروشی رد شده باشی، در هر صورت حتما اسمی از این نویسنده ترک و کتاب «ملت عشق»ش شنیدین. کتاب امروز ما جدیدترین اثر این نویسنده‌ست که در سال 2018 منتشر شده. به تازگی هم نشر مروارید این کتاب رو با ترجمه صابر حسینی منتشر کرده و حتما قضیه به همین جا ختم نمیشه! منتظر ترجمه‌های دیگه از این کتاب باشین با تیتر درشتِ «جدیدترین اثر از نویسنده ملت عشق» روی طرح جلد! دیدم که میگم. بریم سراغ کتاب.

«فکر نکن تنهایی» مجموعه‌ای از نوشته‌های پراکنده‌ی نویسنده‌ست که در روزنامه‌های مختلف منتشر می‌شدن. در این کتاب شافاک در مقام یک همه‌چیزدان قرار داره و  به موضاعات مختلفی مثل ادبیات، هویت زن، مسائل اجتماعی و حتی مسائل سیاسی خاومیانه و ترکیه پرداخته. البته شافاک از از گفتن مسائل شخصی‌ش هم دریغ نکرده و خاطراتش رو در طول کتاب جسته گریخته روایت میکنه. 
بین فصل‌ها هم طراحی‌هایی از نقاش و طراح معروف ترک #هوبان_کورمان آورده شده. 

چند سطر کتاب

در کوچه و خیابان، در محل کار، هنگام گردش و پیک‌نیک، هنگام صرف چاشت، در سفر، در قهوه‌خانه، در حمام، در مکان‌های تجمع زنان، در مسابقه‌ی تخته نرد مردها، هر لحظه، در هر جا و مکان... درباره‌ی هر چه که حرف بزنیم، بالاخره حرف مسائل مملکت به میان می‌آید. در ذهن همه‌مان این سوال می‌چرخد: «چه بر سر این مملکت خواهد آمد؟» اگر اهل ترکیه باشی، احتمالا باید از یافتن جواب برای این سوال قدیمی منصرف شوی. گاهی چنان جناح‌بندی‌های سیاسی ـ ایدئولوژیکی را جدی می‌گیریم که اصل قضیه و ماهیت انسان را فراموش می‌کنیم. یکی از سخنان زنده‌یاد جمیل مریچ به ذهنم خطور می‌کند (جمله‌ای به نقل از علی بولانچ) که به دانشجویانش می‌گوید: «در این مملکت راست‌گرا و چپ‌گرا، مترقی و ارتجاعی وجود ندارد. در این مملکت باشرف‌ها و بی‌شرف‌ها هستند.» و به‌شان تاکید می‌کند: «شما جزو آدم‌های باشرف باشید.»

ص 37


فکر نکن تنهایی/ الیف شافاک/ مترجم: صابر حسینی/ نشر مروارید/ چاپ اول بهار 1398/ 236 صفحه/ قیمت: 36 هزار تومان

عنوان اصلی: sanma ki yalnizsin
نویسنده: Elif Safak

▫️ t.me/klidar  ▫️instaklidar   ▫️دیدگاه های شما