کشف عشق کنج یک کتابفروشی/ نویسنده: ورونیکا هنری

23 اردیبهشت 1398


می‌تونم بگم جمله‌ای که روی جلد کتاب نوشته بهترین توصیف رو برای این کتاب داره: کتابی ساده، دلگرم‌کننده با داستانی شیرین از واقعیت بخشیدن به رویاهای شخصی.
کتاب "کشف عشق کنج یک کتابفروشی" ماجرایی چندگانه رو روایت می‌کنه. ابتدا صاحب اول یک کتابفروشی به نام ژولیوس و ماجرای عاشقانه‌اش و بعد از اون ماجرای دخترش. در عین حال چون کتابفروشی محل رفت آمد و افراد مختلفی هم هست، کم‌کم وارد زندگی آدم‌های دیگه‌ای هم می‌شه که هرکدوم به نوعی به دیگری مرتبط می‌شن.

نکته جالب توجه در این کتاب اینه که حداقل دوتا از طرفین ماجرا مرد هستن. معمولا رمان‌های عاشقانه از زبان خانم‌ها نوشته شدن اما در این کتاب شخصیت‌های مذکر هم داریم که بیشتر ماجرا حول محور اون‌ها می‌چرخه. بهتره بگم کتاب‌فروشی نقطه اتصال این آدم‌ها به همدیگه هست. آدمایی که دوست داشتن رو دوباره تجربه می‌کنن، آدمایی که دست از رویاهاشون نمی‌کشن، و حتی عشق‌های ممنوعه!

از نکات دیگه‌ی این کتاب اینه که با وجود فراز و نشیب‌ها، خیلی غم‌انگیز نیست. قرار نیست خیلی زندگی رو پیچیده و فلسفی ببینیم. فقط کافیه با شخصیت‌ها همراه بشیم و در آخر از زندگی لذت ببریم.

اما دوستانِ "نشر مرو و هیرمند" کمی برای انتشار این کتاب عجله نکردید!؟ روی طرح جلد دو تا اشتباه تایپی فاحش وجود داره(یکی کلمه انگلیسی روی عکس و دیگری واقیعت!)، داخل متن هم تمام فهمیدم‌ها نیم فاصله‌ی اشتباهی دارن(فهمی‌دم) و "بیا" از زبان تمام شخصیت‌ها بِیا تایپ شده! اول فکر کردم شاید لهجه‌ی یکیشون بِیا هست اما همه جا همین تایپ شده. در واقع اسم یکی از شخصیت‌ها "بِیا" هست و اشتباهی تمام بیا‌ها کسره‌دار شدن!

چند سطر کتاب

حالا او آنجا بود و دلش می‌خواست آنجا خانه‌اش بشود؛ خانه‌ی او و دخترش. اما برایش جالب بود که شهرک کوچک و جالبی مثل پیزبروک کتاب‌فروشی ندارد. از این‌ها گذشته، شهر بدون کتاب‌فروشی به شهری بدون قلب می‌ماند.

وجود یک کتابفروشی فقط اوضاع این شهرک را بهتر می‌کرد و گرمای بیشتری به آن می‌بخشید. هر آدمی که از آنجا رد می‌شد می‌توانست به یک مشتری درست و حسابی تبدیل شود. می‌توانست این را خیلی واضح و شفاف جلو چشمانش بیاورد و از فکر کردن به آن غرق لذت می‌شد. تصور می‌کرد که چطور مردم وارد مغازه می‌شدند، از او مشاوره می‌خواستند و بعد با آن‌ها آشنا میشد و خریدهایشان را در کیسه‌ای می‌گذاشت و با لبخند تحویلشان می‌داد. 
کتاب خاصی را برای مشتری مخصوصش کنار می‌گذاشت چون دیگر آن‌ها را خوب شناخته بود و می‌دانست که چه کسی از چه جور کتابی خوشش می‌آید.
ص 12

کشف عشق کنج یک کتابفروشی/ نویسنده: ورونیکا هنری/ مترجم: مهرنوش گلشاهی فر/ نشر مرو / نشر هیرمند/ 477 صفحه/ قیمت: 49 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: How to Find Love in a Book Shop
نویسنده: Veronica Henry

▫️ t.me/klidar  ▫️instaklidar  دیدگاه های شما