تقویم کلیدر جمعه 20 اردیبهشت 1398

20 اردیبهشت 1398


#تقویم_کلیدر
جمعه 20 اردیبهشت 1398
10 می 2019

🔹 #وین_دایر (Wayne Dyer) (زاده ۱۰ می ۱۹۴۰ - درگذشته ۲۹ اگوست ۲۰۱۵) نویسنده کتاب‌های خودیاری و سخنران انگیزشی آمریکایی بود. کتاب «قلمرو اشتباهات شما» (با عنوان «چگونه شخصیت سالم‌تر بیابیم؟» در ترجمه فارسی) در سال ۱۹۷۶ در حدود ۳۰ میلیون نسخه فروخت و یکی از پرفروش ترین کتاب‌ها در تاریخ شد. از آثار ترجمه شده‌ی وی به فارسی می‌توان کتاب‌های «سررشته زندگی خود را در دست گیرید»، «همه هستی در درون شماست»، «ندای درون شما» و «باور کنید تا بیینید» را نام برد.

🔹 #اریک_برن (Eric Berne) ‏(زاده ۱۰ می۱۹۱۰ - درگذشته ۱۵ جولای ۱۹۷۰) روانپزشک و نویسنده آمریکایی ـ کانادایی بود. او به عنوان بنیانگذار «تحلیل رفتار متقابل» شهرت دارد. از آثار منتشر شده وی به فارسی می‌توان به «تحلیل رفتار متقابل»، «بازی‌ها» و «بعد از سلام چه می‌گویید؟» اشاره کرد.

🔹 #آریل_دورانت (با نام واقعی چایا کافمن) (Ariel Durant) (زاده ۱۰ می ۱۸۹۸ - درگذشته ۲۵ اکتبر ۱۹۸۱) نویسنده و تاریخ‌نگار آمریکایی بود. وی همسر #ویل_دورانت بود. این دو نفر بعضی از آثارشان را  با همکاری همدیگر نوشته‌اند. از این میان می‌توان به «تاریخ تمدن»، «تفسیرهای زندگی» و «درس های تاریخ» اشاره کرد. آریل و ویل دورانت برای کتاب دهم مجموعه «تاریخ تمدن» برنده جایزه پولیتزر شدند.

🔹 #جان_اسکالزی (John Scalzi) (زاده ۱۰ می ۱۹۶۹) رمان‌نویس آمریکایی و رئیس سابق «انجمن نویسندگان داستان‌های علمی تخیلی و فانتزی آمریکا» است. مشهورترین اثر وی مجموعه‌ی شش جلدی «جنگ پیرمرد» است که که نخستین بار در سال 2008 منتشر شد. در ایران تاکنون چندین جلد این مجموعه با ترجمه #حسین_شهرابی توسط #نشر_تندیس منتشر شده است.

🔹 #بنیتو_پرث_گالدوس (Benito Pérez Galdós) (زاده ۱۰ می ۱۸۴۳ - درگذشته ۴ ژانویه ۱۹۲۰) رمان‌نویس، نمایشنامه‌نویس و سیاست‌مدار اسپانیایی بود. کتاب‌های «الکترا»، «وقایع ملی»، «نازارین» و «پدرو مینیو» از آثار او هستند. کتاب «نازارین» در ایران توسط #نشر_مرکز با ترجمه #کاوه_میرعباسی منتشر شده است.

🔹 #اری_دلوکا یا #اری_د_لوکا (Erri De Luca) (زاده ۲۰ می ۱۹۵۰) رمان‌نویس و شاعر ایتالیایی است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «مونته دیدیو کوه خدا»، «آسمان در یک آخور»، «ماهی‌ها همیشه بیدارند»، «وزن پروانه» و «حالا نه! اینجا نه!» اشاره کرد. «مونته دیدیو کوه خدا» که موفق شد جایزهٔ فرانسوی کتاب خارجی فمینا را در سال ۲۰۰۲ از آن نویسنده خود کند، به عقیدهٔ بسیاری از منتقدان جهان مهم‌ترین اثر او به شمار می‌آید.

@KLIDARدیدگاه های شما