تقویم کلیدر 19 اردیبهشت

19 اردیبهشت 1398


#تقویم_کلیدر 
پنج‌شنبه 19 اردیبهشت 1398
9 می 2019

🌸 #خواجه_عبدالله_انصاری (ابواسماعیل عبدالله بن ابی‌منصور محمد) (زادهٔ  19 اردیبهشت 385 ه.ش ـ درگذشته 24 اسفند 467 ه.ش) معروف به پیر هرات و پیر انصار، دانشمند و عارف افغانستان و خراسان قدیم بود. از آثار منتشر شده وی در ایران می‌توان به «مناجات نامه»، «الهی نامه»، «صد میدان» و «منازل السائرین» اشاره کرد. محمدرضا شفیعی کدکنی کتاب «در هرگز و همیشه انسان» را درباره خواجه عبدالله انصاری و تأثیر وی بر ادب عرفانی نوشته است. 

🌸 #جمال_میرصادقی (زاده ۱۹ اردیبهشت ۱۳۱۲) نویسنده ایرانی است. تاکنون حدود ۴۳ جلد کتاب، رمان، داستان بلند و نقد ادبی و مجموعه مقالات، از او منتشر شده است. از این میان می‌توان «چگونه می توان داستان‌نویس شد؟»، «درازنای شب»، «عناصر داستان»، «داستان‌های خیالی»، «مادر، عشق و دیگر هیچ»، «زنان داستان‌نویس نسل سوم» و «ادبیات داستانی» را نام برد. 

🌸#مونا_برزویی (زاده ۱۹ اردیبهشت ۱۳۶۳) شاعر و ترانه‌سرای اهل ایران است. وی در سال 1394 مجموعه ترانه‌های خود را تحت عنوان «تقدیر» توسط #نشر_نگاه به چاپ رساند. 

🌸 #خوزه_ارتگا_ئی_گاست (José Ortega y Gasset) (زاده ۹ می ۱۸۸۳ ـ درگذشته ۱۸ اکتبر ۱۹۵۵) فیلسوف لیبرال، نظریه‌پرداز اسپانیایی و از پیشگامان رنسانس اسپانیا در سده بیستم به شمار می‌رود. کتاب‌های «تعبیری از تاریخ جهان»، «ریشه فلسفه»، «درس‌هایی در متافیزیک»، «طغیان توده‌ها» و «پدیدارشناسی و هنر» از آثار او هستند. کتاب «طغیان توده‌ها» با ترجمه‌ی #داوود_منشی_زاده توسط #نشر_اختران منتشر شده است. 

🌸 #الن_بنت (Alan Bennett) (زاده ۹ می ۱۹۳۴) هنرپیشه، فیلم‌نامه‌نویس و نمایش‌نامه‌نویس اهل انگلستان است. از آثار او می‌توان «یک موضوع شخصی»، «پسران تاریخ»، «خانمی در بارکش»، «نامه‌نویس»، «دیوانگی جرج سوم»، «رختی که تنمان کردند» و «دست بردن» را نام برد. کتاب «نامه‌نویس» در ایران توسط #نشر_نیلا منتشر شده است. بعضی از کارگردانان ایرانی نمایش‌نامه‌های او را بر روی صحنه برده‌اند.

🌸 #جیمز_بری (سِر جیمز مَتیو بَری) (Sir James Matthew Barrie) (زاده ۹ می ۱۸۶۰ ـ درگذشته ۱۹ ژوئن ۱۹۳۷) نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس اسکاتلندی بود. او بیشتر به سبب شاهکارش «پیتر پن، پسری كه نمی‌خواست بزرگ شود» شهرت دارد. این اثر در ۲۷ دسامبر ۱۹۰۴ برای اولین بار به روی صحنه رفت. از آن هنگام این نمایشنامه بارها اجرا شده است. در ۱۹۱۱ بری داستان آن را گسترش داد و آن را  «پیتر و وند» نام نهاد و با همکاری دیگران برای فیلم و نمایش موزیكال آماده کرد.

🌸 #مونا_ون_داین (مونا جین ون داین) (Mona Jane Van Duyn) (زاده 9 می 1921 ـ 2 دسامبر 2004) شاعر آمریکایی بود. او در سال ۱۹۹۱ جایزه پولیتزر شعر را برای مجموعه «تغییرات نزدیک» به خود اختصاص داد. او بین سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۳ ملک الشعرای آمریکا بود. وی ۱۰ مجموعه شعر در کارنامه‌اش دارد که «برای دیدن، گرفتن» از جمله آن‌ها است.

🌸 #جمال_الغیطانی (Gamal El-Ghitani) (زاده ۹ می ۱۹۴۵– درگذشته ۱۸ اکتبر ۲۰۱۵) رمان‌نویس و روزنامه‌نگار مصری بود. رمان «زینی برکات» اثر مشهور اوست که به اکثر زبان‌های دنیا ترجمه شده است. #نشر_دنیای_اقتصاد این کتاب را با ترجمه‌ی #رضا_عامری در ایران منتشر کرده است. 

🌸#راجر_هارگریوز (Roger Hargreaves) (زاده ۹ می ۱۹۳۵ - درگذشته ۱۱ سپتامبر ۱۹۸۸) نویسنده انگلیسی کتاب‌های کودکان بود. مجموعه‌ی «آقا و خانم کوچولو» از آثار مشهور اوست. این مجموعه در ایران توسط #نشر_آوای اندیشه و #نشر_قدیانی منتشر شده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما