تقویم کلیدر 26 فروردین 1398

26 فروردین 1398


دوشنبه 26 فروردین 1398
15 آوریل 2019

امروز به ابتکار بنیاد جهانی هنر، روز جهانی هنر نام‌گذاری شده است. روزجهانی هنر برای اولین بار در سال ۲۰۱۲ جشن گرفته شد. تاریخ ۱۵ آوریل هم به دلیل روز تولد لئوناردو داوینچی، انتخاب شده است.

لئوناردو داوینچی (Leonardo da Vinci) (زاده ۱۵ آوریل ۱۴۵۲ - درگذشته ۲ می ۱۵۱۹) دانشمند، نقاش، مجسمه‌ساز، معمار، موسیقی‌دان، ریاضی‌دان، مهندس، مخترع، آناتومیست، زمین‌شناس، نقشه‌کش، گیاه‌شناس و نویسنده ایتالیایی دوره رنسانس بود. از آثار منتشر شده وی در ایران می‌توان «قصه‌ها و افسانه‌ها» ترجمه‌ی لیلی گلستان را نام برد. درباره داوینچی کتاب‌های زیادی نوشته شده است از این میان می‌توان به «لئونارد داوینچی» نوشته زیگموند فروید که نشر جامی در ایران منتشر کرده اشاره کرد. 

 

توماس ترانسترومر (Tomas Tranströmer) (زاده ۱۵ آوریل ۱۹۳۱ - درگذشته ۲۶ مارس ۲۰۱۵) نویسنده، شاعر و مترجم سوئدی و برنده جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۱۱ بود. ترانسترومر تاکنون بیش از ۱۰ کتاب به زبان سوئدی منتشر کرده و آثارش به بیش از ۶۰ زبان مختلف ترجمه شده‌است. از کتاب‌های ترجمه شده وی در ایران می‌توان به «بهشت نیمه‌کاره»، «مجمع‌الجزایر رؤیا»، «به من بنگرید خاطره‌ها» و «به دوستان آن‌سوی مرزها» اشاره کرد.

 

روبرت والزر (Robert Walser) (زاده ۱۵ آوریل ۱۸۷۸ - درگذشته ۲۵ دسامبر ۱۹۵۶) رمان‌نویس، شاعر و مقاله‌نویس سوئیسی و از پیش‌گامان ادبیات مدرن و آوانگارد بود. «یاکوب فون گونتن» سومین رمان والزر و مشهورترین رمان او است که بیش از بقیه‌ی آثارش نقد و بررسی شده است. این کتاب را نشر بدیل و نشر نو منتشر کرده‌اند. از دیگر آثار منتشر شده وی در ایران می‌توان به «دستیار» اشاره کرد.

 

جفری آرچر (Jeffrey Archer) (زاده ۱۵ آوریل۱۹۴۰) نویسنده و سیاست‌مدار سابق انگلیسی است. وی تعدادی رمان و چند مجموعه کتاب داستانی را در کارنامه خود دارد و تاکنون سیصدو‌سی میلیون نسخه از کتاب‌های او در سراسر دنیا به فروش رسیده است. از وی مجموعه داستانی تحت عنوان «داستان‌های گربه‌ای» توسط نشر چترنگ منتشر شده است.

 

هنری جیمز (Henry James) (زاده ۱۵ آوریل ۱۸۴۳ - درگذشته ۲۸ فوریه ۱۹۱۶) نویسنده‌ای آمریکایی - بریتانیایی بود. آثار او امروزه معروف به رمان‌هاي روان‌شناسانه هستند. از وی آثاری چون «اروپایی‌ها»، «تصویر یک زن»، «نوشته‌های آسپرن»، «آمریکایی»، «جانوری در جنگل» و «یک دسته نامه» به فارسی برگردان شده است.

 

هلین هانف (Helene Hanff) (زاده ۱۵ آوریل ۱۹۱۶ – درگذشته ۹ آوریل ۱۹۹۷) نویسنده و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی بود. کتاب «خیابان چرینگ کراس شماره‌ی ۸۴» در سال ۱۹۷۰ در نیویورک منتشر شد. این کتاب کم‌ حجم مجموعه‌ ای از نامه‌های به جامانده از هلین هانف و فرانک دوئل، یکی از فروشندگان کتاب‌ فروشی مارکس و شرکا در لندن است که در طول سال‌های ۱۹۴۹ تا ۱۹۶۹ نگاشته شده است. نشر کوله پشتی این کتاب را با ترجمه‌ی لیلا کرد منتشر کرده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما