عبور از خود/ محمود دولت آبادی

25 فروردین 1398


و اما کتاب جدید جناب دولت آبادی. «عبور از خود» رمان نیست و بیشتر سرگذشت و خاطرات نویسنده‌ست. خاطراتی که بیش از ده سال پشت سد ممیزی بودن و تازه منتشر شدن. شاید بتونم اسم دیگه‌ این کتاب رو بذارم: «خاطرات سپری‌شده یک نویسنده سالخورده». 

خاطرات در شش قسمت با نام‌های «تا این هزار فرسنگ»، «حدیث نفس»، «نسل نگری در ادبیات»، «گفتانوشت»، «مردی شبیه خود» و «روایت زندان» منتشر شده. و در هر قسمت به موضوع خاصی پرداخته شده. مثلا در «تا این هزار فرسنگ»، دولت آبادی از خباثت روزگار و مردمانش گفته، در «حدیث نفس» از لازمه‌ی انزوا برای نویسنده و همچنین دلیل حمایتش از یکی از کاندیداهای انتخاباتی رو توضیح داده و...
اما بخش اعظم کتاب مربوط به خاطرات دولت‌آبادی از زندانه: «در این کتاب یک مصاحبه درباره آقای طالقانی آمده است؛ فردی که من مدتی در زندان‌های ساواک با او هم‌سلول بوده‌ام و خاطرات زیادی از او دارم.»

👈توضیح دولت‌آبادی از کتاب به ایبنا: «در این کتاب به مسائل مبتلابه ادبیات پرداخته‌ام و در آن چند مصاحبه نیز آمده است؛ اما اینکه موضوع آن دقیق چیست، چیزی در خاطرم نیست و این به آن دلیل است که زمان زیادی از نگارش آن گذشته است. در این کتاب سرگذشتی آمده که درباره اتفاقاتی است که به سر من و زندگی‌ام آورده‌اند و گویا قبول این حرف‌ها و اجازه انتشار آن تا مدت‌ها برای دوستان سخت بوده است.»

چند سطر کتاب

یک روز صبح ساعت هشت و نیم بود که مرا صدا زدند برای بازجویی. رفتم دیدم آقای رسولی در گوشه‌ای از اتاق و آقای حسین‌زاده پشت میز ایستاده‌اند. مرا نشاندند روبه‌روی میز و آقای حسین‌زاده شروع کرد یورش لفظی آوردن به من و از نیما یوشیج آغاز کرد علیه جریان ادبی، هنری، فرهنگی و روشنفکری دشنام داد تا رسید به خود من. بعد گاواره‌بان را برداشت و خواند. یک جایی شروع داستان است که نوشته شده سیدکریم یا سید نمی‌دانم کی، لخت و تلوتلوخوران در کوچه حرکت می‌کرد. گفت: «این فاسدکننده نیست که سید کریم عاشق، لخت و عور، تلوتلوخوران توی کوچه حرکت می‌کند؟» گفتم: «آقای حسین‌زاده! این مربوط به این است که در زبان فارسی، اعراب نمی‌گذارند. این لَخت است به معنای رها و بی‌اراده، برای این‌که آن شخصیت نسبتاً فلج است.»

ص91

عبور از خود/ محمود دولت آبادی/ نشر چشمه/ چاپ دوم زمستان 1397/ 117صفحه/ قیمت: 16هزارتومان

یاداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

▫️t.me/klidar  ▫️instaklidarدیدگاه های شما