هیپی

24 فروردین 1398


کتاب "هیپی" که در سال 2018 منتشر شد، خاطرات #پائولو_کوئیلو در دهه هفتاد رو شامل می‌شه. نویسنده در مقدمه گفته که نام‌ها و ترتیب رویدادها رو تغییر داده و روایت رو از اول شخص به سوم شخص عوض کرده. این‌طور که در نقدها خوندم، قراره بگه این نویسنده، چطور به اینجا رسید.

در مورد کوئلیو (یا همون کوئیلو) زیاد حرف نمی‌زنم چون به هیچ‌وجه نویسنده مورد علاقه من نیست، اما نیازی هم به معرفی نداره، چون کتاب‌های این نویسنده، مخصوصا "کیمیاگر" میلیون‌ها نسخه فروش داشته و نامی آشنا برای همه است.

اما کتاب هیپی، یک ماجرای دیگه رو روایت می‌کنه که از واقعیت گرفته شده. بخش‌های اولیه کتاب به توصیف هیپی‌ها و شرایط دنیا در اون زمان می‌پردازه که جالب توجه و حسرت‌برانگیزه.
پائولوی هیپی به پرو، آرژانتین و چند کشور آمریکای جنوبی سفر می‌کنه، پس از اون تصمیم می‌گیره به دو مکان معروف و مورد علاقه هیپی‌ها یعنی "میدان دام" در هلند و "پیکادلی سرکس" بره. اما در هلند با دختری آشنا می‌شه که مسیر سفرش رو به جاهای دورتری تغییر میده...

کتاب هیپی یک نیمه داستان-نیمه سفرنامه هست که مثل کیمیاگر، سفری معنوی انجام می‌شه و در این سفر شخصیت‌ها به درک جدیدی از خودشون و دنیای اطرافشون می‌رسن. 

چند سطر کتاب

کارلا به ویلما توضیح داد که این فکر ناگهان به سرش زده.

«خوبه که خودت رو نگه داشتی. ممکن بود همه‌چیز رو خراب کنی.»
«نپال؟»
«درسته. یه روز من پیر می‌شم. با شوهر و بچه‌های حسودی زندگی می‌کنم که بعیده بذارند هوای خودم رو داشته باشم، یه کار دفتری پیدا می‌کنم که هر روز مثل روز قبلشه، به‌ش عادت می‌کنم، روزمرگی، آسایش، خونه واسه زندگی. همیشه می‌تونم برگردم به روتردام. همیشه می‌تونم از چیزهای جالب بیمه‌ی بی‌کاری یا تامین‌اجتماعی کشورمون استفاده کنم. همیشه می‌تونم مدیر عامل شرکت شل بشم، یا فلیپس، یا هاینکن، چون من هلندی‌ام و اون‌ها فقط به آدم‌های کشور خودشون اعتماد می‌کنند. ولی نپال یا الانه یا هیچ‌وقت. همین الانشم دارم پیر می‌شم.»
ص 84

📕هیپی/ نویسنده: پائولو کوئلیو/ مترجم: امیرمهدی حقیقت/ نشر چشمه/ 244 صفحه/ قیمت: 32 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی:  Hippie
نویسنده: Paulo Coelho

📌گفته شده این کتاب زندگینامه‌ی نویسنده هست، اما تصویر عارف مسلک و خفنی که پائولو از خودش ارائه داده باعث شد مدام توییت یک بنده خدایی که انگار دل پُری از این نویسنده داره توی ذهنم بیاد: "مردک دوزاریِ مذهبی‌نویسِ آشغال‌باف مزخرف!"
اگر صرفا یک داستان بود خب طبیعیه، ولی زندگینامه...!
📌این کتاب رو نشر کتاب پارسه هم ترجمه و منتشر کرده.


▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar  ▫️ klidar.irدیدگاه های شما