فقط یک داستان/ جولین بارنز

21 فروردین 1398


«ترجیح می‌دهید نصیبتان عشق بیشتر و رنج بیشتر باشد یا عشق کمتر و رنج کمتر؟»
بارنز کتابش رو با این سوال شروع کرده. سوالی که مطمئنم همه روی اون قفل میشن و به جوابش فکر میکنن. جواب شما چیه؟ اصلا ما اختیاری توی این انتخاب داریم؟

حالا چرا «فقط یک داستان»؟ راوی همون اول تکلیف خواننده رو مشخص میکنه، معتقده همه‌ی ما یک داستان عاشقانه داریم که ارزش روایت داره. این داستان، یکی از هزاران اتفاقه که در طول زندگی برای ما پیش میاد. به طور پیش فرض این داستان رو تجربه نخستین عشق دونسته. در قالب داستان از پیامدهای این عشق می‌گه.

راوی داستان، «پُل» پسر نوزده ساله‌ در باشگاه تنیس دلداده‌ی «سوزان» تقریبا پنجاه ساله، متاهل و مادر دو فرزند می‌شه. کتاب قصه عشق این دو نفره که از قضا خلاف قانون‌های اجتماعه. داستان در سه بخش مجزا روایت می‌شه. در بخش اول کتاب، پل راویِ شروع این رابطه‌ست و جزئیات رو با ترتیب اهمیت اونا تعریف می‌کنه. هر چه که در اوایلِ یک رابطه لازمه و به اون فکر میشه توسط پل روایت میشه: سرخوشی، تجربه، شهوت و... . بخش دوم مربوط به تصمیم جدید پل و سوزانه و رابطه اونا که حالا یک قدم به جلو رفته و خبری از لطافت بخش اول نیست. بخش سوم هم از زبان پل روایت می‌شه، پلِ 50 ساله که حالا از سال‌ها دورتر به این رابطه نگاه می‌کنه...

بارنز از اون دسته از نویسنده‌هاست که اسمش روی جلد کتاب، اعتباره. من که خواننده کتاب‌هاش هستم می‌دونم که بارنز در کتاب جدیدش قراره باز هم غافلگیرم کنه. اگر از این نویسنده کتابی نخوندین، به شدت پیشنهاد می‌کنم سری به آثارش بزنین. 

چند سطر کتاب

اما هیچ‌وقت فراموش نکن، ارباب پُلِ جوان. هر کسی داستان عاشقانه‌ی خودشو داره. هر کسی. ممکنه این عشق به شکست مطلق ختم شده باشه، ممکنه مثل ترقه روشن و بعد یه دفعه فِسی خاموش شده باشه، ممکنه حتی هیچ‌وقت نمود پیدا نکرده باشه، ممکنه همه‌ش تو ذهن طرف باشه. هیچ‌کدومِ اینا از واقعی بودن این احساس چیزی کم نمی‌کنه. گاهی حتی واقعی‌ترش می‌کنه. گاهی یه زن و شوهرو می‌بینی که کنار هم تا حدّ مرگ دلزده و بی‌حوصله شدن و نمی‌تونی تصور کنی که با هم نقطه‌ی اشتراکی هم داشته باشن، یا نمی‌فهمی که چرا بازم دارن با هم زندگی می‌کنن. اما مسئله فقط عادت یا آسودگی خاطر یا عرف و رسم و رسوم یا چیزی تو این مایه‌ها نیست. دلیلش اینه که یه زمانی با هم یه داستان عاشقانه داشتن. همه دارن. این تنها داستانیه که وجود داره. 

ص 55


فقط یک داستان/ جولین بارنز/ ترجمه: سهیل سمی/ نشر نو/ چاپ سوم 1397/ 285 صفحه/ قیمت: 32 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: The Only Story 
نویسنده: Julian Barnes

▫️t.me/klidar  ▫️instaklidar ▫️klidar.irدیدگاه های شما