تقویم کلیدر 21 فروردین 1398

21 فروردین 1398


چهارشنبه 21 فروردین 1398
10 آوریل 2019

ابوعلی حسن پسر علی پسر اسحاق طوسی شناخته شده به خواجه نظام الملک طوسی (زاده 10 آوریل 1018 ـ درگذشته 14 اکتبر 1092) نویسنده و وزیر دو تن از شاهان دوره سلجوقیان در ایران بود. او نویسنده کتاب سیاست‌نامه (سیرالملوک) است. این کتاب از آثار مهم نثر فارسی در قرن پنجم هجری است. سبک نگارش کتاب ساده و روشن و خالی از تصنع و تکلف است، و از شاهکارهای زبان فارسی به‌شمار می‌آید.

 

آلفرد کوبین (Alfred Kubin) (زاده ۱۰ آوریل ۱۸۷۷ – درگذشته ۲۰ اگوست ۱۹۵۹) نویسنده و تصویرگر اتریشی بود. او از نمایندگان برجستهٔ سمبولیسم و اکسپرسیونیسم به‌شمار می‌آید. کوبین در تنها رمان خود، «سوی دیگر»، سرگذشت یک طراح را روایت می‌کند و آن‌چه را بر این طراح در اقامت سه‌ساله‌ی خود در سرزمین رویا گذشته، شرح می‌دهد. نشر ماهی این کتاب را با ترجمه‌ی علی اصغر حداد منتشر کرده است. 

 

کلادیو مگریس (Claudio Magris) (زاده ۱۰ آوریل ۱۹۳۹) زبان‌شناس، روزنامه‌نگار، نویسنده و مترجم ایتالیایی است. از شناخته شده‌ترین آثار وی می‌توان به دوکتاب «عوالم صغیر» و «دانوب» اشاره کرد. از او اثری به نام «دریایی دیگر» با ترجمه مریم سپهری توسط #شر فرهنگ آرش منتشر شده است. 

 

جوزف پولیتزر (Joseph Pulitzer) (زاده ۱۰ آوریل ۱۸۴۷ - درگذشته ۲۹ اکتبر ۱۹۱۱) روزنامه‌نگار معروف آمریکایی و بنیانگذار جایزهٔ ادبی پولیتزر است. وی در وصیت‌نامه‌اش نوشته بود که هر سال به بهترین‌های هر حوزه، چهار جایزه به حوزهٔ خبرنگاری، چهار جایزه به حوزهٔ ادبیات و نمایشنامه، یک جایزه برای آموزش و چهار جایزه به صورت بورس خارج اعطا شود. در حوزهٔ ادبیات، این جایزه به بهترین و جدیدترین رمان آمریکایی، کتاب دربارهٔ تاریخچهٔ آمریکا، زندگینامهٔ یک فرد مشهور آمریکایی و معرفی خدمات دولتی توسط مطبوعات داده شود. اما بر اثر مرور زمان نحوه اعطای جایزه پولیتزر دستخوش تغییر و تحولات بسیاری شده‌است. از آغاز اعطای جوایز پولیتزر در سال ۱۹۱۷ هیئت نظارت به انجمن جایزه پولیتزر تغییر نام یافت و اکنون تعداد جوایز به ۲۱ جایزه رسیده و موضوعات جدیدی چون شعر، موسیقی و عکس نیز به آن‌ها اضافه شده‌است.

@KLIDARدیدگاه های شما