تقویم کلیدر 20 فروردین 1398

20 فروردین 1398


سه‌شنبه 20 فروردین 1398
9 اوریل 2019

 شارل پیر بودلر یا شارل بودلر (Charles Pierre Baudelaire)‏ (زاده ۹ آوریل ۱۸۲۱– درگذشته ۳۱ اگوست ۱۸۶۷) شاعر و نویسنده فرانسوی بود. مهم‌ترین اثر وی کتاب «گل‌های رنج» است. این کتاب در ایران توسط نشر هرمس با همین نام و توسط نشر نگاه تحت عنوان «گل‌های دوزخی» منتشر شده است. «نقاش زندگی مدرن»، «فانفارلو» و «شاعر رنج‌های فرزانه» از دیگر آثار منتشر شده وی درایران هستند. درباره زندگی و آثار وی کتابی توسط جاناتان آراک نوشته شده که در مجموعه نسل قلم با ترجمه عبدالله کوثری منتشر شده است. 

 

فریدون جنیدی (زاده 20 فروردین 1318) نویسنده و مدرس دانشگاه، اسطوره‌شناس ایرانی و از پژوهندگان فرهنگ و زبان‌های باستانی است. زمینه تخصصی فعالیت او شاهنامه‌پژوهی است. وی بیش از ۳۰ سال از عمر خود را برای ویرایش شاهنامه صرف کرده‌است تا بنا به نظر خود بیت‌های افزوده شاهنامه را از آن‌ها جدا کند. نسخه ویراستهٔ او از شاهنامه در سال ۱۳۸۷ منتشر شده‌است. از دیگر آثار وی می‌توان به «نامه پهلوانی» و مجموعه یازده جلدی داستان‌های رستم پهلوان اشاره کرد.

 

فرهاد حسن زاده (زاده 20 فروردین 1341)، نویسنده و روزنامه‌نگار ایرانی است. از حسن‌زاده تاکنون بیش از 80 اثر چاپ شده‌است. برخی از آثار او به زبان‌های انگلیسی، مالایی و چینی ترجمه و به چاپ رسیده‌اند و بر اساس بعضی از کتاب‌های او فیلم تهیه شده‌است. وی تاکنون جوایز زیادی را برده است؛ همچنین از سوی شورای کتاب کودک نیز در سال 2018 برای نامزدی جایزه هانس کریستین آندرسن و جایزهٔ آسترید لیندگرن انتخاب شد. از میان آثار متعدد وی می‌توان «هویج‌بستنی»، «قصه‌های کوتی کوتی»، «کلاغ کامپیوتر»، «زیبا صدایم کن» و «هستی» را نام برد.

 

مهشید امیرشاهی (زاده ۲۰ فروردین ۱۳۱۶) نویسنده، طنزپرداز، مترجم و روزنامه‌نگار ایرانی است. طنز یکی از وجوه ثابت و مهم آثار مهشید امیرشاهی است و انواع سایه روشن آن در تمامی آثار او به چشم می‌خورد. وی از این بابت در بین نویسندگان زن ایرانی موقعیتی شاخص دارد. از آثار وی می‌توان به «در سفر» و «به صیغه اول شخص مفرد» اشاره کرد. 

 

مارگارت پترسون هدیکس (Margaret Peterson Haddix) (زاده 9 آوریل 1964) نویسنده آمریکایی است. شهرت هدیکس به خاطر مجموعه «فقدان» و «بچه‌های سایه‌وار» است. مجموعه فقدان در ایران با نام «گمشدگان» توسط #نشر_تندیس با ترجمه‌‌‌‌‌‌ی پروین جلوه نژاد منتشر شده است. هم‌چنین از این نویسنده اثر دیگری تحت عنوان «گذرگاه آهنین» توسط نشر ویدا منتشر شده است. 

 

ساموئل بنجامین هریس یا سام هریس (Samuel (Sam) Benjamin Harris) (زاده ۹ آوریل ۱۹۶۷) نورولوژیست آمریکایی و نویسنده هوادار شکاکیت علمی است. در مقاله‌های او مباحثی همچون دین، اخلاق، عصب شناسی، اختیار، تروریسم و دفاع شخصی بررسی شده. دو مقاله وی تحت‌عنوان «دروغ» و «اراده آزاد» در یک کتاب توسط نشر گمان با ترجمه‌ی خشایار دیهیمی منتشر شده است. 

 

ناتانیل براندن (Nathaniel Branden) (زاده 9 آوریل 1930 - درگذشته 3 دسامبر 2014) روان‌درمانگر و نویسنده کانادایی-آمریکایی بود که شهرت زیادی به دلیل کار بر روی روانشناسی عزت‌نفس داشت. از آثار وی که به فارسی ترجمه شده، می‌توان به «روان‌شناسی عزت‌نفس»، «مسئولیت‌پذیری» و «تقویت خودباوری» اشاره کرد.

@KLIDARدیدگاه های شما