هیزم‌های خیس/ نویسنده: کریستینا بیکر کلاین

15 فروردین 1398


"مالی" یک کتاب از کتابخونه دزدیده! واقعا نمی‌دونه چی شد که این‌کارو کرد اما حالا باید برای تنبیه چندین ساعت خدمات اجتماعی انجام بده. اصلا وضعیت جالبی نیست، اونم برای دختر بی‌ سرپرستی که تا به‌حال دو بار خونه عوض کرده. حالا باید خیلی تلاش کنه تا اعتماد مادر و پدرخونده‌شو به دست بیاره.

این‌طوری مالی با "ویوین"، پیرزن ثروتمندی آشنا می‌شه که قراره ساعات خدمات اجتماعیشو با اون بگذرونه. ویوین سرگذشت خودش رو برای مالی تعریف می‌کنه. ماجرای دلگیر و پرفراز و نشیب از دختری که اون هم مثل مالی مجبور می‌شه با خانواده‌های مختلفی زندگی کنه. در اون سال‌ها در آمریکا قطاری معروف به "قطار یتیمان" بچه‌های یتیم رو به بخش‌های دیگه‌ی آمریکا منتقل می‌کرد تا خانواده‌های جدیدی پیدا کنن. ویوین هم یکی از بچه‌های این قطار بود که سرنوشتی عجیب پیدا کرد.

این کتاب، یک فصل در میون در مورد ویوین و مالی نوشته شده و ما قدم به قدم با زندگی این دوتا دختر آشنا می‌شیم. زندگی همیشه هم به دلخواه ما نیست اما مگه می‌شه تا این حد هم سخت باشه؟!

راستی ظاهرا این کتاب نسخه‌ی ساده شده برای نوجوانانه و یک نسخه کاملتر هم هست که با نام قطار یتیمان ترجمه شده.

چند سطر کتاب

خانم اسکچرد ادامه داد: «تا وقتی سوار این قطارین، از قوانین پیروی می‌کنین. هیچ‌وقت تنهایی برای خودتون این ور و اون ور نمی‌رین و اگه رفتارتون جوری باشه که نشون بده دارین دردسر درست می‌کنین، صاف برمی‌گردونیم‌تون به همون جایی که ازش اومدین. اون وقت دیگه باید خودتون از پس خودتون بربیایین.»

نیو سرش را چرخاند و به هم‌سفرانش نگاه کرد. بعضی از آن‌ها را از وقتی توی انجمن حمایت از کودکان زندگی می‌کرد، می‌شناخت. بقیه غریبه بودند. کوچک‌ترها را دید که چشم‌هایشان از تعجب گشاد شده بود و کمی هم سردرگم به نظر می‌رسیدند؛ انگار می‌ترسیدند ندانسته گناه وحشتناکی مرتکب شوند.
ص 34

هیزم‌های خیس/ نویسنده: کریستینا بیکر کلاین/ مترجم: آناهیتا حضرتی/ نشر پرتقال/ 183 صفحه/تیراژ: 1000 نسخه/  قیمت: 21 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: Orphan Train Girl: The Young Readers' Edition of Orphan Train
نویسنده: Christina Baker Kline

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar  ▫️ klidar.irدیدگاه های شما