پیاده

05 فروردین 1398


 

اگر «بلقیس سلیمانی» رو نمی‌شناسید، خلاصه بگم که در این وانفسای کمبود کتاب ایرانیِ خوب، ایشون رمان‌هایی جسورانه، واقع‌گرا و جالب می‌نویسند. از کتاب‌هاشون می‌تونم به "آن مادران این دختران"، "شب طاهره"، "من از گورانی‌ها می‌ترسم" و "مارون" اشاره کنم. به نظرم بهترین کتاب ایشون "مارون" بود که متاسفانه مجوز تجدید چاپ نگرفت. البته بلقیس خانم خیلی خوشبخت هستن، چون اگه توی کشور دیگه‌ای زندگی می‌کردن که آزادی بیان نداشت، ممکن بود یه سی چهل سالی به جرم اقدام علیه امنیت ملی حبس بهشون بدن!

فضای داستان‌های خانم سلیمانی گاهی مُدرنه و گاهی مثل "مارون" و کتاب تازه‌ی ایشون "پیاده" در دوران گذار از پهلوی به انقلاب اسلامی و بعد از اون قرار داره. دورانی که خیلی‌ها با افکار مختلف در زمینه‌های گوناگونی فعالیت داشتن و شخصیت‌ها اغلب برگرفته از زادگاه خانم سلیمانی یعنی استان کرمان هستند.

جدیدترین رمان ایشون با نام "پیاده" ماجرای زنی گورانی(واقع در استان کرمان) هست که به همراه شوهرش در تهران زندگی می‌کنن. زنی خوش نیت و بی‌خبر از دنیا که سر در نمیاره چرا شوهرش مردی غریبه رو توی خونه نگه داشته و در رو به روی زنش قفل می‌کنه. بعد از این ماجرا شوهر انیس به زندان می‌افته و حالا باید تنها از عهده‌ی زندگی خودش بر بیاد، که البته در دهه شصت چندان کار راحتی نیست، مخصوصا اگه دیگران آدم رو از خودشون برونن. وقتی بهت تهمت بزنن و نتونی چیزی رو ثابت کنی....


◀️ #چند_سطر_کتاب
همه‌ی آتش‌ها از گور همین دانشگاه برمی‌خاست. از این و آن شنیده بود دانشگاه آدم‌ها را خراب می‌کند و بی‌خدا. حالا خودش می‌دید کرامت خراب شده و خدا می‌داند کدام قبرستانی است و نمی‌داند زن باردارش دارد برمی‌گردد خانه‌ی پدری، سر سفره‌ی گورانی‌ها. بر پدر و مادرت لعنت کرامت. روز دهم بود که عزمش را جزم کرد برود دانشگاه تهران دنبال کرامت. خانه نمی‌آید، دانشگاه که می‌رود. نمی‌شود که نرود. اخراجش می‌کنند. شهر هرت که نیست. مانتو و شلوار سرمه‌ای را پوشید که کرامت بعد از عروسی برایش خریده بود. سابق بر این مانتو و شلوار نمی‌پوشید و به شیوه‌ی گورانی‌ها تا دو سه سال بعد از انقلاب چادر رنگی می‌پوشید و زیر شلوار هم بلوزدامن با شلوار یا پیراهن و شلوار. سال شصت بود که با خواهرهایش رفتند مغازه‌ی حاج رسول و سه قواره چادرمشکی خریدند. 
ص57

📕پیاده/ نویسنده: بلقیس سلیمانی/ #نشر_چشمه/ 218 صفحه/ قیمت: 28 هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنیدیدگاه های شما