نیمه‌شب در کتابفروشی افکار نورانی/ متیو سالیوان

29 اسفند 1397


«لیدیا» توی یک کتابفروشی بزرگ به نام «افکار نورانی» کار می‌کنه. حالا چرا افکار نورانی؟ چون قبلش اونجا کارخونه‌ی لامپ‌سازی بوده. لیدیا هم مثل همه‌ی کتابفروشا از کارش راضیه و هیچ‌جوره فکر تغییرش نیست.
کتابفروشی افکار نورانی غیر از مشتری‌های کتابخوانش یه سری «بوک فراگ» هم داره. این اصطلاح بوک فراگ ساخته‌ی نویسنده‌ست، منظورشون همون کرم‌های کتابه یا اونایی که بدون پرداخت پول توی کتابفروشی‌ها می‌گردن و می‌خونن. یکی از این بوک فراگ‌ها به‌نام «جوئی»، حسابی به دل لیدیا می‌شینه و توی افکار نورانی استخدام می‌شه. 

یه شب که لیدیا مشغول حساب کتاب آخر شبه، با صداهای عجیب غریب افتادنِ پشت سر هم کتاب‌ها به طبقه‌ی بالای کتابفروشی می‌ره و اونجا با جوئیِ دار زده‌ رو‌به‌رو می‌شه...

اشتباه نکنید! این تازه اولِ داستانه، ماجرا فقط این نیست که چرا جوئی خودکشی کرده! لیدیا اون شب چیزی رو کنار جوئیِ آویزان از سقف پیدا می‌کنه که با یک معمای گنده یا بهتره بگم با یک پازل هزارتیکه روبه‌رو می‌شه. پازلی که لیدیا برای پیدا کردن بعضی تیکه‌هاش مجبوره به گذشته‌ی تلخش سری بزنه...

 

چند سطر کتاب

 

شروع داستان:

لیدیا از دور صدای تِپ‌تِپ بال‌های کاغذی اولین کتابی را که از روی قفسه‌‌ها افتاد شنید. سرش را یک‌وری از روی صندوق بلند کرد. فکر کرد دوباره گنجشکی از پنجره‌ی باز آمده تو، در رطبقات دل‌باز بالا چرخ می‌زند تا راه دررویی پیدا کند. 
چند ثانیه بعد، کتاب دیگری افتاد. این یکی گرمب صدا داد و او یقین کرد کار پرنده‌ای نبود. 
شب از نیمه گذشته بود و کتابفروشی را داشتند می‌بستند. آخرین مشتری‌ها حساب می‌کردند و می‌رفتند. لیدیا پای صندوق تنها بود و مشغول اسکن کردن بارکدهای یک دسته کتاب جلدنرم آموزش بچه‌داری که دختر نوجوانی می‌خواست بخرد. دخترک آبله‌رو بود و لب‌هایش پوسته‌پوسته شده بودند. پول نقد داد و لیدیا لبخند زد، ولی چیزی نگفت. نپرسید آن دیروقتِ شبِ جمعه یک دختر تنها در کتابفروشی چه می‌کند. حتی نپرسید چقدر تا زایمانش مانده. دختر بقیه‌ی پولش را گرفت، لحظه‌ای به چشم‌‌های لیدیا نگاه کردو بدون این‌که از لاکتابی‌ها چند تایی بردارد از فروشگاه بیرون زد. یک کتاب دیگر هم افتاد. حتما کسی بالا بود. 

 

نیمه‌شب در کتابفروشی افکار نورانی/ متیو سالیوان/ ترجمه: حسن افشار/ نشر مرکز/ چاپ اول 1397/  348 صفحه/ قیمت: 49500 تومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری


عنوان اصلی: Midnight at the Bright Ideas Bookstore
نویسنده: #Matthew_Sullivan
سایت نویسنده: www.matthewjsullivan.com


▫️t.me/klidar  ▫️instaklidar  دیدگاه های شما