دعوت به فلسفه

25 اسفند 1397کتاب دعوت به فسلفه در واقع مجموعه مقالاتی است که در قالب کتاب منتشر شده. ویل دورانت از افرادی بود که تلاش کرد فلسفه رو از حالت جدی و خشک و تخصصی به دانشی تبدیل کنه که افراد عادی هم از اون بهره ببرند.
شهاب‌الدین عباسی پیش از این هم کتابِ "درباره‌ی معنی زندگی" رو ترجمه کرده بود که خیلی هم مورد استقبال قرار گرفت.

این کتاب شامل هشت فصل می‌شه که در هرکدوم مفاهیم مختلفی رو به سادگی و شیوایی بیان کرده و همون‌طور که از اسم کتاب پیداست، دعوتی برای شروع فلسفه و آشنایی با زیبایی‌های این علم حساب می‌شه.
می‌تونم بگم یک جورایی این کتاب چیزی هست بین کتاب "هر بار که معنی زندگی را فهمیدم عوضش کردند" و "تسلی بخشی‌های فلسفه". دورانت نکات مختلفی در مورد فلسفه مطرح کرده و این‌که چه کاربردی می‌تونن داشته باشن.
 در همین حین از تجربیات خودش هم حرف می‌زنه. از این‌که وقتی تصمیم می‌گیره رشته درسیش رو رها کنه و به فلسفه بپردازه، سایرین چه واکنشی بهش نشون میدن. اما از نظر دورانت، فلسفه چیزی دور از دسترس نیست، بلکه دانشیه که می‌شه با اون به بشر کمک کرد.

◀️ #چند_سطر_کتاب

در مورد دین هم باید بگویم که همه چیز آن را دارم به جز اصول عقایدش را. از درام آن، از شور و احساسش، و از اخلاق متعالی ولی آسان‌گیر آن خوشم می‌آید. من دین را به چشم شعری می‌بینم که تلاش می‌کند به شکست‌خوردگان و داغ‌دیدگان تسلی خاطر بدهد، و معنایی پایدار به زندگی فردی و درآمدی ثابت به کشیش‌ها ببخشد. من خدای اسپینوزا را به منزله‌ی قانون و ساختار جهان می‌پذیرم؛ خدای برگسون را در مقام رشد و نیروی حیاتی جهان قبول دارم؛ ولی شک دارم این آمیختگی خدایی ایستا و خدایی جنباننده، الاهیات‌دان‌ها را راضی کند.
ص80

📕دعوت به فلسفه/ ویل دورانت/ مترجم: #شهاب_الدین_عباسی/ #نشر_کتاب_پارسه/ 240 صفحه/ تیراژ: 1000/ چاپ اول: 1397/ قیمت: 32هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: An Invitation to Philosophy
نویسنده:  #Will_Durant

 دیدگاه های شما