تقویم کلیدر 23 اسفند 1397

23 اسفند 1397


پنج‌شنبه 23 اسفند 1397
14 مارس 2019

ریمون آرون یا رمون آرون (Raymond Aron) (زاده 14 مارس ۱۹۰۵ – درگذشته 17 اکتبر۱۹۸۳) جامعه‌شناس، فیلسوف، نویسنده، مورخ و مفسر سیاسی فرانسوی بود. آرون در بیشتر آثارش به مسئله خشونت و جنگ می‌پردازد. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «حقیقت و آزادی»، «افیون روشنفکران»، «جامعه‌شناسی معاصر آلمان»، «جامعه شناسی تمدن مدرن»، «مراحل اساسی سیر اندیشه در جامعه شناسی» و «دموکراسی و خودکامگی» اشاره کرد. 

 

کالین فالکنر (Colin Falconer) (زاده 14 مارس 1953) نویسنده انگلیسی ـ استرالیایی است. پرداختن به زن در دوران‌های مختلف در طول تاریخ، یکی از ویژگی‌های فالکنر در رمان‌نویسی است. رمان‌های «دختر مغول»، «حریم» یا «سلطانه»، «کلئوپاترا»، «مفتش راهبه» و «شیطان در کشتی» از جمله آثار او هستند. تمامی این آثار به فارسی ترجمه شده و در ایران منتشر شده‌اند. 

 

موریس مرلو پونتی (Maurice Merleau-Ponty) (زاده ۱۴ مارس ۱۹۰۸ – درگذشته ۳ می ۱۹۶۱) نویسنده و فیلسوف پدیدارشناس فرانسوی بود. از وی آثاری چون «انسان دوستی و خشونت»، «در ستایش فلسفه» و «جهان ادراک» به فارسی برگردان شده‌اند. درباره وی کتاب‌های بسیاری نوشته شده است که از این میان می‌توان «تجربه هنرمندانه در پدیدارشناسی مرلوپونتی» نوشته نادر شایگان فر و «پدیدارشناسی نزد مرلوپونتی» نوشته مرضیه پیراوی ونک را نام برد. 

 

هورتون فوت (Horton Foote) (زاده ۱۴ مارس ۱۹۱۶ – درگذشته ۴ مارس ۲۰۰۹) فیلم‌نامه‌نویس، نمایش‌نامه‌نویس و هنرپیشه آمریکایی بود. یکی از مهم‌ترین آثار وی کتاب «جوانی از آتلانتا» است که در سال 1995 برنده‌ی جایزه پولیتزر در بخش نمایش‌نامه شد. نشر افراز این کتاب را با ترجمه‌ی  سکینه عرب نژاد منتشر کرده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما