تاریکی معلق روز / زهرا عبدی

22 اسفند 1397


ما خودمان رگ‌زن و جلادِ هم هستیم!

#کتاب_امروز:
📕تاریکی معلق روز
📓زهرا عبدی

✍️کلبه‌کتاب‌کلیدر/  سعیده تیموری:
زهرا عبدی رو با «ناتمامی»ش می‌شناسم. به نظرم این کتاب جدید زیادی از ناتمامی دور نیست. مثل همون کتاب از حال و هوای سیاسی، اقتصادی و اجتماعی کشور و تاثیرش روی نسل جوان می‌گه. در تمام داستان دغدغه‌ی زهرا عبدی رو از روزگار الانمون حس می‌کردم و به نظرم مثل ناتمامی موفق شده این کار رو به خوبی انجام بده. 

داستان، راوی زندگی چند جوان در دهه‌ی هشتاده که زندگی‌شون یه جورایی به هم گره خورده. ماجرای چند جوان وبلاگ‌نویس که درگیر مسائل روزند: اسیدپاشی، جانبازان اعصاب و روان، بیکاری، سانسور، قاچاق مواد مخدر و... 

 دو تا موضوع توی نوشته‌های زهرا عبدی برای من از بقیه قشنگ‌تره. یکی ساخت دیالوگ‌های ناب و تازه از آب دراومده (خیلی دیدم نویسنده‌های ایرانی از دیالوگ‌های تکراری استفاده می‌کنن) و دیگه داشتن قصه برای تمام شخصیت‌ها. زهرا عبدی با مهارت کامل می‌تونه صد تا شخصیت به داستانش اضافه کنه و برای هر کدوم قصه و روایتی داشته باشه. 

◀️ #چند_سطر_کتاب

جهانفر بعد از رهایی از زندان، نمایشی روی صحنه برد اما گروه ناشناسی حمله کردند و آن را به‌هم زدند. بعد از این دسیسه خسرو جهانفر دیگه هیچ نمایشی را کارگردانی نکرد و حتی متنِ نمایش‌نامه‌هایش را نیز به چاپ نسپرد. او معتقد بود در جایی که به ناگهان می‌ریزند و سخنرانی یا نمایش یا هر تجمعی را به هم می‌ریزند، نباید حضور داشت؛ باید بروی و هر چه داری یا نداری، در پستوی خانه پنهان کنی. متنِ نمایش‌نامه‌های او که به شدت انتقادی است و لایه‌های زیرین جامعه را می‌کاود، در اختیار فردِ معتمدی است که به زودی منتشر و به مرور روی صحنه خواهد رفت. جهانفر می‌گفت: «لازم نیست از داخل یا خارج دسیسه بچیند، ما ثابت کرده‌ایم خودمان برای سیاه کردنِ روزگار خودمان، از هر کس‌وناکسی کارآمدتریم. حکومت تا ما به جانِ هم افتادگان را دارد، نیازی به تیغ‌زن و رگ‌زن در حمام ندارد. ما خودمان رگ‌زن و جلادِ هم هستیم.»
ص137

▫️ #تاریکی_معلق_روز/ #زهرا_عبدی/ #نشر_چشمه/ چاپ اول 1397/ 376صفحه/ قیمت: 48هزارتومان

📌عکس از اینستاگرام نویسنده: instagram.com/zahra__abdi__

 

t.me/klidarدیدگاه های شما