تقویم کلیدر چهارشنبه 22 اسفند 1397

22 اسفند 1397#تقویم_کلیدر 
چهارشنبه 22 اسفند 1397
13 مارس 2019

🌀#سرگئی_میخالکوف (Sergey Mikhalkov) (زاده ۱۳ مارس ۱۹۱۳ – درگذشته ۲۷ اگوست ۲۰۰۹) نویسنده و شاعر کتاب‌های کودکان و نمایشنامه‌نویس روسی بود. او این فرصت را یافت تا سه بار شعر سرود ملی کشور را در سه دوره زمانی مختلف بسراید. او سه بار جایزه استالین را به دست آورد. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان به «شهر در دست بچه‌ها»، «ماموریت حساس»، «بچه‌ها شما در هر کاری آزادید» و «میشا خرس و پیپ» اشاره کرد. 

🌀گیورگوس سِفِریس یا #جورج_سفریس (George Seferis) (زاده ۱۳ مارس ۱۹۰۰ - درگذشته ۲۰ سپتامبر ۱۹۷۱) یکی از مهم‌ترین پایه‌گذاران شعر معاصر یونان بود که از سال ۱۹۳۵ به‌این‌سو نفوذی بی‌پایان بر شاعران جوان کشور خود داشته‌است. اهمیت و اعتبار جهانی شعر او به حدی بود که در سال ۱۹۶۳ موفق به کسب جایزه #نوبل ادبیات شد. گزیده‌ای از اشعار وی توسط #عبدالله_کوثری به فارسی برگردان شده است. 

🌀#محمود_درویش (Mahmoud Darwish) (زاده ۱۳ مارس ۱۹۴۱ – درگذشته ۹ اگوست ۲۰۰۸) شاعر و نویسنده فلسطینی بود. او بیش از سی دفتر شعر منتشر کرد و شعرهای او که بیشتر به مسئله فلسطین مربوط می‌شد در بین خوانندگان عرب و غیر عرب شهرت و محبوبیت داشت. گزیده‌ای از اشعار وی با نام‌های «ریتا... عشق و یاسمن»، «آن زن جمله‌ی اسمیه است»، «برگ‌های زیتون و عاشقی از فلسطین» و «وضعیت محاصره» توسط انتشارات مختلف در ایران منتشر شده است. 

🌀#ال_ران_هابارد (Lafayette Ronald Hubbard) (زاده ۱۳ مارس ۱۹۱۱ – درگذشته ۲۴ ژانویه ۱۹۸۶) نویسنده آمریکایی بود. وی بیشتر به‌خاطر نوشتن داستان‌های علمی ـ تخیلی شهرت دارد. از آثار وی می‌توان به «میدان نبرد زمین»، «ترس»، «داینتیکس» و «ساینتولوژی» اشاره کرد. براساس کتاب «میدان نبرد زمین» فیلمی با همین نام ساخته شده است.
🎬Battlefield Earth (2000)

 🌀 #پل_موران (Paul Morand) (زاده 13 مارس 1888 ـ درگذشته 24 جولای 1976) نویسنده، ⁦شاعر، منتقد، نمایشنامه‌نویس و فیلمنامه‌نویس فرانسوی بود. از رمان‌های وی کتابی با نام «هکات و سگ‌هایش» توسط #عیسی_سلیمانی به فارسی ترجمه شده است. همچنین کتابی با نام «هنر مردن» با ترجمه‌ی #اصغر_نوری توسط #نشر_مرکز منتشر شده است که شامل سخنرانی‌های موران در سال 1932 به مناسبت صد سالگی رمانتیسم است.

@KLIDARدیدگاه های شما