تقویم کلیدر 21 اسفند 1397

21 اسفند 1397


سه‌شنبه 21 اسفند 1397
12 مارس 2019

دوازدهم مارس روز جهانی مبارزه با سانسور در اینترنت نام‌گذاری شده است. این روز برای گرامی‌داشت و ترویج اینترنت آزاد، حق دسترسی آزاد شهروندان به اینترنت و مبارزه با سانسور اینترنتی است. با این‌همه در برخی از کشور‌های جهان به ‌خصوص ایران شهروندان از این حق قانونی و شهروندی خود محروم هستند.

 

جمال‌الدین ابومحمّد الیاس بن یوسف بن زکی بن مؤیَّد، متخلص به نظامی (زاده ۵۳۵ هـ. ق – درگذشته ۶۰۷–۶۱۲ هـ. ق) شاعر و داستان‌سرای ایرانی در قرن ششم هجری، به‌عنوان پیشوای داستان‌سرایی در ادب فارسی شناخته شده‌است. نظامی در زمره گویندگان توانای شعر فارسی است، که نه‌تنها دارای روش و سبکی جداگانه است، بلکه تأثیر شیوه او بر شعر فارسی نیز در شاعرانِ پس از او آشکارا پیداست. اثر معروف و شاهکار بی‌مانند نظامی، خمسه یا پنج گنج است. روز ۲۱ اسفند در تقویم رسمی ایران روز بزرگداشت نظامی گنجوی است.

 

ادوارد آلبی (Edward Albee) (زاده ۱۲ مارس ۱۹۲۸-درگذشته ۱۶ سپتامبر ۲۰۱۶) نمایشنامه‌نویس شهیر آمریکایی و برنده ۳ جایزه پولیتزر بود. وی را که بیشتر به خاطر نگارش «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟»، «داستان باغ وحش» و «رویای آمریکایی» معروف است، وجدان بیدار آمریکا می‌نامیدند. نمایشنامه معروف «چه کسی از ویرجینیا وولف می‌ترسد؟» سوای اهمیتش در عرصه نمایش و سینما، به عنوان یک متن مرجع در دروس روانشناسی و علوم ارتباطات دانشگاه‌های جهان مورد تجزیه و تحلیل قرار می‌گیرد. این کتاب توسط نشر مروارید با ترجمه‌ی  سیامک گلشیری منتشر شده است.

 

جک کرواک (Jack Kerouac) (زاده 12 مارس 1922 ـ درگذشته 21 اکتبر 1969) رمان‌نویس و شاعر آمریکایی فرانسوی‌تبار بود. کرواک به خاطر فی‌البداهه‌نویسی‌اش شهرت بسیاری یافته بود. از آثار معروف وی می‌توان به اثر «در جاده» اشاره کرد که بر پایه آن  فیلمی در سال ۲۰۱۲ توسط  والتر سالس ساخته شد. این اثر با همین نام توسط نشر کولهپشتی و با نام «در راه» توسط  نشر چشمه منتشر شده است. «مگی کسیدی»، «دور از بودا» و «ولگردهای دارما» از دیگر آثار منتشر شده وی در ایران هستند. 

 

ویرجینیا همیلتون (Virginia Hamilton) (زاده ۱۲ مارس ۱۹۳۶ - درگذشته ۱۹ فوریه ۲۰۰۲) نویسنده آمریکایی ادبیات کودکان بود. وی در سال 1992 برنده جایزه هانس کریستیان آندرسن شد. همیلتون آثار متعددی مانند «انسان‌ها می‌توانند پرواز كنند»، « عشق سفيد»، «پسر عمو»، «دختر پيچيده»، «زمان از دست رفته» و «خانه آقای دایز دریر» را نوشته که از این میان کتاب «خانه آقای دایز دریر» توسط نشر قدیانی با ترجمه  ژاله نوینی منتشر شده است.  نشر هرمس هم از ا ین نویسنده «قصه‌های عامیانه سیاهپوستان امریکا» را منتشر کرده است.

 

کارل هایسن (Carl Hiaasen) (زاده ۱۲ مارس ۱۹۵۳) رمان‌نویس، مقاله‌نویس و روزنامه‌نگار آمریکایی است. داستان‌های وی اغلب دارای تم محیط‌ زیستی هستند و به مسائل و مشکلات اجتماعی نوجوانان می‌پردازند. از آثار وی می‌توان «جغد بهتر است یا پن کیک؟» را نام برد که توسط نشر قطره با ترجمه‌ی پروین جلوهنژاد منتشر شده است. 

 

گابریله دانونزیو (Gabriele D'Annunzio) (زاده ۱۲ مارس ۱۸۶۳ ـ درگذشته ۱ مارس ۱۹۳۸) شاعر، نویسنده و نمایش‌نامه‌نویس مشهور ایتالیایی قرن بیستم بود. از آثار وی می‌توان به «فرزند هوس»، «جووانی اپیسکوپو»، «پیروزی بر مرگ»، «دختر جورجیو» و «شهر مرده» اشاره کرد. کتاب «جووانی اپیسکوپو» با نام «تو سری خور» توسط بهمن فرزانه به فارسی برگردان شده است. 

 

جرج بارکلی (George Berkeley) (زاده 12 مارس 1685 ـ درگذشته 14 ژانویه 1753) فیلسوف و کشیش ایرلندی بود که توسط بسیاری از فلاسفهٔ امروزی از فیلسوفان ایدئالیست مدرن محسوب می‌شود. از آثار وی «نظریه ای تازه در باب ابصار» توسط  بابک ارزانی به فارسی برگردان شده‌اند. همچنین کتابی با نام «سهروردی، بارکلی و هستی به مثابه حضور» درباره‌ی اندیشه وی توسط محسن اکبری نوشته شده است.

 

آندره کنت اسپونویل (André Comte-Sponville) (زاده ۱۲ مارس ۱۹۵۲) فیلسوف و نویسنده فرانسوی است. کتاب «رساله‌ای کوچک در باب فضیلت‌های بزرگ» مشهورترین اثر وی است که در ایران با ترجمه مرتضی کلانتریان توسط نشر آگاه منتشر شده.  نشر علم هم از وی کتاب دیگری با نام «فلسفه» منتشر کرده است. 

 

دیو اگرز (Dave Eggers) (زاده ۱۲ مارس ۱۹۷۰) نویسنده، ویراستار و فیلم‌نامه‌نویس آمریکایی است. وی برنده جوایزی همچون جایزه مدیسی و جایزه ایمپک دوبلین شده است. از آثار ترجمه شده وی به فارسی می‌توان «هولوگرامی برای شاه»، «چطور گرسنه هستیم»، «دایره»، «زیتون» و «جیغ اساساً کارساز است» را نام برد.

@KLIDARدیدگاه های شما