من یک گربه هستم/ نویسنده: ناتسومه سوسه کی

20 اسفند 1397


"من یک گربه هستم" از زبان یک بچه گربه‌ی تازه متولد شده روایت میشه که خودش رو در یک خانواده متوسط ژاپنی جا میده. انتخاب گربه به عنوان راوی مزایای زیادی رو داشته، از جمله این‌که این گربه به خونه‌های همسایه رفت و آمد داره و به این صورت می‌تونه در مورد بقیه هم نظر بده. به جز این، چون راوی گربه هست، از دید یک گربه، زندگی انسان‌ها رو نقد می‌کنه و نکاتی که به نظرشون نقص زندگی بشری هستن رو به رخ می‌کشه. یه جور شازده کوچولو در هیبت گربه.

و دیگه این‌که این دید متفاوتِ جناب گربه، طنز جالبی رو در خودش داره که گاهی خواننده رو مجبور می‌کنه برگرده دوباره بخونه. البته این گربه چندان هم بهش خوش نمی‌گذره. گاهی هم اتفاقاتی برای خودش می‌افته. مثلا وقتی می‌خواد به کیک برنج سال نو دستبرد بزنه! 
از دیگر شخصیت‌های محوری این داستان، آقای صاحبخونه هست که یک معلمه و دوستی خالی‌بند و ناقلا داره. این دو نفر هرکدوم شخصیت‌های پیچیده خودشون رو دارن، و ارتباطاتشون و کارهایی که انجام میدن گوشه ای از زندگی اون دوران مردم ژاپن رو نشون میده.

ناشر این بخش رو بهتر توضیح داده: ▪️«ناتسومه سوسه‌کی» از پیشگامان نهضت ادبی ژاپن به‌شمار می‌رود که نویسندگان نام‌آشنایی نظیر یوکیو می‌شیما و هاروکی موراکامی از شیوۀ نگرش و برخورد او به ادبیات داستانی تأثیر پذیرفته و به ستایش آثار او پرداخته‌اند. «من یک گربه هستم» نیز به مانند سایر آثار وی، برای انتقاد از کاستی‌های جامعۀ ژاپن و رشد نامتوازن سرمایه‌داری در این کشور از بیانی طنزآلود و گزنده بهره برده است. نویسنده با طرح موضوع خلاقانۀ خود به بررسی اخلاق و فرهنگ طبقۀ متوسط ژاپن می‌پردازد و این وظیفه بر عهدۀ گربه‌ای است که به عنوان قهرمان داستان، خود روایتگر این پیچیدگی‌ها و مناسبات اجتماعی حاکم بر جامعۀ سنت‌گرای ژاپن است.  

👈این کتاب در سال 1906 و دوران امپراتوری میجی نوشته شده. نویسنده در ابتدا قصد داشته که یک داستان کوتاه بنویسه و اون رو در مجله‌ای منتشر می‌کنه. پس از اون یکی از ویراستاران مجله، سوسه‌کی رو تشویق می‌کنه تا ادامه بده و این‌طوری دو بخش دیگه به کتاب افزوده میشه. بعدها از روی این کتاب یک فیلم و یک سریال انیمه هم ساخته شده.

چند سطر کتاب

در مقایسه با شیوه‌ی ساده انگارانه‌ی ما، رفتار انسان‌ها به راستی اسراف کارانه است. بعضی مواد باید خام خورده شوند یا همان گونه که هستند. اما انسان‌ها هرکاری از دستشان برآید، انجام می‌دهند تا هم وقت و هم انرژی خود را برای پختن، کباب کردن، ترشی انداختن و یا تزیین آن‌ها با گرد لوبیا هدر دهند. از قرار معلوم، نتایج تمام این کارها آنان را به سوی مرگ می‌کشاند. در مسایل پوششی رفتار آن‌ها به همین اندازه مضحک و احمقانه است. از آنجا که انسان‌ها ضعیف زاده می‌شوند، شاید توقع زیادی باشد اگر از آنان انتظار داشته باشیم، همان‌گونه که عادت گربه‌هاست، در تمام طول سال یک لباس را بر تن داشته باشند. اما ای کاش، آنان خود را با این لباس‌های بدن نمای جورواجور نمی‌پوشاندند. چون به نظر نمی‌رسد انسان‌ها از مدیون بودن به گوسفندان، از وابستگی به کرم‌های ابریشم و حتی پذیرش احسان درختچه‌های پنبه شرمسار باشند، می‌توان ادعا کرد که اسراف‌کاری آن‌ها دلیلی بر بی کفایتیشان باشد.

ص 268

من یک گربه هستم/ نویسنده: ناتسومه سوسه کی/ مترجم: پرویز همتیان بروجنی/ نشر نگاه/ 648صفحه/ قیمت: 70هزار تومان

یادداشت از: کلیدر/ مهرنوش چمنی

عنوان اصلی: I Am a Cat
نویسنده: Natsume Sōseki

▫️  t.me/klidar ▫️instaklidar▫️ klidar.irدیدگاه های شما