تقویم کلیدر 19 اسفند 1397

19 اسفند 1397


یک‌شنبه 19 اسفند 1397
10 مارس 2019

بوریس ویان (Boris Vian) (زاده ۱۰ مارس ۱۹۲۰ ـ درگذشته ۲۳ ژوئن ۱۹۵۹) نویسنده، شاعر، ترانه‌سرا، موسیقی‌دان، نقاش و آهنگساز فرانسوی بود. او اکنون بیشتر به واسطهٔ رمان‌های جنجالی و صاحب‌سبکش شناخته می‌شود که گاه با نام حقیقی و گاه با نام مستعارِ «ورنون سولیوان» منتشر می‌شد. قابلیت منحصر به فرد بوریس ویان نه به خاطر گنجاندن مسائل و مشکلات جوامع انسانی در آثارش، بلکه به خاطر عملکرد ظریف و هوشمندانه او در نحوه مطرح نمودن آنهاست. به همین لحاظ با وجود اینکه او خود، وابستگی به هیچ مکتب و آیینی را قبول نداشت، منتقدین او را از پیشکسوتان «سبک نو» در نگارش رمان می دانند. بوریس ویان خالق آثاری است که در آنها بیش از حد تصور و به شکلی صریح از دادن پند و نصیحت خودداری نموده است.
داستانی از وی در کنار داستان نویسندگان دیگری در کتاب «دوره‌گرد و ده داستان دیگر» به انتخاب و ترجمه‌ی مهوش قدیمی منتشر شده است.

 

یاکوب واسرمان (Jakob Wassermann) (زاده ۱۰ مارس ۱۸۷۳ – درگذشته ۱ ژانویه ۱۹۳۴) رمان‌نویس آلمانی بود. در سال 1896 با ناشری در شهر مونیخ ملاقات کرد و اندکی بعد سردبیری مجله‌ی سیمپلیکیموس را بر عهده گرفت. واسرمان پس از استقرار در این انتشارات و انتشار نخستین اثرش یعنی رمان «ملوزینه» در سال 1896 دیگر آثار ادبی اش از جمله رمان «یهودیان اهلِ تیسرندورف» را چاپ کرد. داستانی از وی با نام «طاعون در وینچگاو» در کتاب «در قلمرو وحشت» با ترجمه‌ی پریسا رضایی توسط نشر ققنوس منتشر شده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما