تقویم کلیدر 18 اسفند 1397

18 اسفند 1397


شنبه 18 اسفند 1397
9 مارس 2019

میکی اسپیلین (Mickey Spillane) (زاده ۹ مارس ۱۹۱۸ – درگذشته ۱۷ جولای ۲۰۰۶) نویسنده آمریکایی بود. وی ‌یکی از نویسندگان بزرگ داستان‌های پلیسی و جنایی است و قدیمی‌ترها در دهه سی و چهل با کتاب‌های این نویسنده و خودش کاملا آشنا هستند. منتقدان ادبی برای رمان‌های میکی اسپیلین ارزش زیادی قائل نبودند و آنها را انباشته از صحنه‌های خشونت‌آمیز تکراری می‌دانستند؛ اما او در پاسخ به آنها می‌گفت من برای منتقدان نمی‌نویسم؛ طرفدارهم ندارم؛ مشتری دارم و می‌دانید که مشتریان دوستان خوب آدم هستند. میکی اسپلین آثار خودش را آدامس ادبیات آمریکائی می‌خواند! از آثار متعدد منتشر شده وی در ایران می‌توان «باران خون»، «جسد عوض‌شده»، «بوسه‌ی خونین»، «علفزار خونین»، «آدم فروشان» و «ضربه ناگهانی» را نام برد. 

 

ژیل پرو (Gilles Perrault) (زاده ۹ مارس ۱۹۳۱) نویسنده و روزنامه‌نگار فرانسوی است. وی در کشورش بیشتر به پژوهشگر مسائل سیاسی روز و وقایع فراموش‌شده تاریخ مشهور است. اما او داستان‌نویس زبردستی هم هست که تاکنون چند رمان نوشته که به زبان‌های مختلف ترجمه و برخی از آنها به فیلم برگردانده شده‌اند. از وی در ایران مجموعه داستانی با نام «وعده‌گاه شیر بلفور» توسط نشر نیلوفر با ترجمه‌‌ی ابوالحسن نجفی منتشر شده است. 

 

ویتا سکویل وست (Vita Sackville-West) (زاده ۹ مارس ۱۸۹۲ – درگذشته ۲ ژوئن ۱۹۶۲) شاعر، رمان‌نویس و طراح باغ انگلیسی بود. وی در ایران بیشتر به خاطر سفرنامه‌هایش که از سفر به ایران در زمان تاجگذاری رضاشاه داشته، شناخته می‌شود. دو کتاب «دوازده روز در کوهساران بختیاری، جنوب غربی ایران» و «مسافر تهران» دو سفرنامه‌ی وی هستند که توسط مهران توکلی به فارسی برگردان شده‌اند. 

@KLIDARدیدگاه های شما