تقویم کلیدر  جمعه 17 اسفند 1397

17 اسفند 1397


#تقویم_کلیدر 
جمعه 17 اسفند 1397
8 مارس 2019

✴️ #روز_جهانی_زن که در گذشته روزِ بین‌المللی زنانِ کارگر نامیده می‌شد، بزرگداشتی است که هر ساله در روز ۸ مارس برگزار می‌شود. این روز، روزِ بزرگِ برپایی جشن‌هایی برای زنان در سراسرِ جهان است. بسته به مناطق مختلف، تمرکزِ جشن بر بزرگداشت و دفاع از حقوق زنان، قدردانی، عشق به زن و برگزاری جشنی برای دستاوردهای اقتصادی، سیاسی و اجتماعی زنان است.
روز بین‌المللی زنان در برخی از مناطق، رنگ و بوی سیاسی خود را از دست داده و تبدیل به مناسبتی برای مردان شده تا عشقِ خود را به زنان نشان دهند و آمیزه‌ای از روز مادر و روز ولنتاین شده است. با این حال در مناطقی دیگر، اصل سیاسی و زمینهٔ حقوق بشری که توسط سازمان ملل متحد تعیین شده، با قدرت اجرا می‌شود و آگاهیِ سیاسی و اجتماعیِ امیدوارکننده‌ای از مبارزاتِ زنان در سراسر جهان به ارمغان می‌آورد. سازمان ملل هم از سال ۱۹۷۷ این روز را به‌عنوانِ «روز حقوق زنان و صلح بین‌المللی» به ‌رسمیت می‌شناسد.

🌀 #کنت_گراهام (Kenneth Grahame) (زاده ۸ مارس ۱۸۵۹ ـ درگذشته ۶ جولای ۱۹۳۲) نویسنده اسکاتلندی بود که بیشتر برای رمان «باد در میان شاخه‌های بید» شهرت دارد. این اثر یکی از کارهای کلاسیک ادبیات کودک و نوجوان محسوب می‌شود. «باد در میان شاخه‌های بید» تاکنون چندین بار به فارسی برگردان شده است. این کتاب با همین نام و نام‌های «باد در درختان بید» و «باد در بیدزار» در ایران منتشر شده است. 

🌀 #نیل_پستمن (Neil Postman) (زاده ۸ مارس ۱۹۳۱ ـ درگذشته ۵ اکتبر ۲۰۰۳) منتقد، نویسنده، نظریه‌پرداز ارتباطات و استاد دانشگاه نیویورک بود. کتاب «زندگی در عیش، مردن در خوشی» معروف‌ترین اثر وی است که به بررسی و تحلیل گسترده تلویزیون در بستر فناوری جدید می‌پردازد. #نشر_اطلاعات این کتاب را در ایران منتشر کرده است.

🌀 #جان_مکفی (John McPhee) (زاده ۸ مارس ۱۹۳۱) نویسنده آمریکایی، از پیشگامان سبک "ادبیات غیرداستانی خلاق " است. وی چهار بار نامزد جایزه پولیتزر در رده غیرداستانی شد و در آخر برای کتاب «تاریخچه جهان پیشین» این جایزه را برد. او از سال ۱۹۷۴ استاد روزنامه‌نگاری در دانشگاه پرینستون است.

t.me/klidarدیدگاه های شما