با من بیشتر حرف بزن

14 اسفند 1397


نشر میلکان به تازگی کتاب‌های زیادی رو از زندگی افرادی منتشر کرده که خیلی معمولی هستن و شاید مشابه اونا تو زندگی ما و دور و برمون هم باشن و هر کدوم به نوعی الهام بخشن. امروز می‌خوام براتون یکی از این کتاب‌ها با عنوانِ مهربونِ «با من بیش‌تر حرف بزن» رو معرفی کنم. 

"کلی کوریگان" نویسنده خوش‌ذوقِ آمریکاییه. این کتاب رو سال 2018 منتشر می‌کنه. می‌دونم که این دست کتاب‌ها خواننده‌های زیادی از هر قشر داره اما من این کتاب رو به طور اختصاصی به اونایی که دنبال فنِ بیان خوب یا دقیق‌تر اونایی که می‌خوان کلمات و جملاتشون قدرت داشته باشه پیشنهاد می‌دم. "کلی" معتقده تمامی حرف‌های ما مهمن و قدرت این رو دارن که هر تاثیری روی فرد بذارن. اون در تمام طول کتاب این رو به خواننده تزریق می‌کنه، چطوری؟ با کمک اتفاقات ریز و درشت زندگیش. در دوازده روایت به سراغ تک تک آدم‌های زندگیش می‌ره و ماجراهایی که با اونا داشته رو می‌گه و در همین روایت‌های صمیمی منظورش رو می‌رسونه. 

دو سه تا کتاب دیگه از این سری کتابا خونده بودم اما این کتاب رو چند تا موضوع خاص‌تر می‌کنه. مهم‌ترینش لحن نویسنده‌ست. لحنِ نویسنده اون‌قدر صمیمی و دارای ریشه‌های طنزه که شاید اگر ایران بود می‌تونست یکی از "خاله‌"های مهربون صداوسیما باشه! یکی دیگه رُک بودن نویسنده و اینکه از گفتن اشتباهاتش هیچ ابایی نداره. به گفته خودش تمام اتفاقات رو بدون کم و کاست آورده.

کمی هم غر: آخه ناشرا با چه استدلالی پانویس‌ها رو منتقل می‌کنن به آخر کتاب😒

چند سطر کتاب

در زمان اعتراف، که خیلی هم دوستش نداشتم، حس غیرمنتظره و زیبایی به تسلیم شدن در برابر فردی قدرتمند به من دست می‌داد؛ فردی قدرتمند با قدرت تشخیص خوبی و بدی که می‌توانست از شر شیطان نجاتم دهد. درون اتاقک اعتراف، به شکل استاندارد باید درباره‌ی فحاشی و دزدیدن پول از کیف پدرم حرف می‌زدم و در نهایت پدر پت، سوره‌های مناسب را برای خواندن به ما می‌داد و ماجرا تمام می‌شد. اعتبار اخلاقی‌ام با معیار دعا خواندن با حواس‌پرتی سنجیده می‌شد. برادرم، جی‌تی دوست داشت رودررو اعتراف کند؛ یعنی روی صندلی فلزی روبه‌روی پدر پت می‌نشست، در چشم‌هایش نگاه می‌کرد و از عهدهایی می‌گفت که بعد از آخرین دیدارشان شکسته. نمی‌توانستم حدس بزنم برادرم چه چیزهایی ممکن است بگوید؛ اما تعاملات شخصی‌اش نشان از عقیده‌ای راسخ داشتند که در من نبود. یادم هست یک انجیل جلد چرمی را روی نیمکت‌ها باز کردم و صفحه‌ای آمد که در آن نوشته شده بود: «حضرت آدم پانصدوسی سال عمر کرد.» خنده‌ام گرفته بود. برای جرم خندیدن به انجیل باید چند سوره می‌خواندم؟

ص 58

 

با من بیشتر حرف زن: روایت‌هایی از دوازده گفته‌ی بسیار دشوار که دارم یاد می‌گیرم به زبان بیاورم/ کلی کوریگان/ ترجمه: روژان سری/ نشر میلکان/ چاپ دوم 1397/ 160ص/ قیمت: 25هزارتومان

یادداشت از: کلیدر/ سعیده تیموری

عنوان اصلی: Tell Me More: Stories About the 12 Hardest Things I'm Learning to Say
نویسنده: Kelly Corrigan

▫️t.me/klidar  ▫️instaklidar   ▫️دیدگاه های شما