تقویم کلیدر یکشنبه 21 بهمن 1397

21 بهمن 1397


#تقویم_کلیدر 

یک‌شنبه 21 بهمن 1397
10 فوریه 2019
📚@klidar

❄️ اویگن برتولت فریدریش برشت یا #برتولت_برشت (Eugen Berthold Friedrich Brecht) (زاده ۱۰ فوریه ۱۸۹۸ - درگذشته ۱۴ اگوست ۱۹۵۶) نمایشنامه‌نویس و کارگردان و شاعر آلمانی با گرایش‌های سوسیالیستی و کمونیستی بود. وی با ابداع سبک فاصله‌گذاری در تئاتر، انقلابی بزرگ را در زمینهٔ هنرهای نمایشی به پا کرد. از وی آثار بسیاری چون «آدم آدم است»، «دایره ی گچی قفقازی»، «ننه دلاور و فرزندان او»، «سقراط مجروح»، «داستان‌های آقای کوینر»، «زندگی گالیله» و «درباره‌ی تئاتر» به فارسی برگردان شده است. هم‌چنین گزیده‌ای از آثار وی توسط #نشر_گل_آذین منتشر شده است.

❄️ #بوریس_پاسترناک (Boris Pasternak) (زاده 10 فوریه 1890 ـ درگذشته 30 می 1960) شاعر و نویسنده روسی بودکه در سال 1958 برنده جایزه #نوبل ادبیات شد. شهرت وی در بیرون از روسیه بیشتر به خاطر رمان «#دکتر_ژیواگو» است ولی در خود روسیه بیشتر به عنوان یک شاعر شناخته می‌شد. #نشر_نگاه دکتر ژیواگو را با ترجمه‌ی #علی_اصغر_خبره_زاده منتشر کرده است. در سال 1965 فیلمی براساس این داستان ساخته شده است. گزیده‌ای از اشعار وی با نام «زندگی خواهر من است» توسط #نشر_دیبایه با ترجمه #فرشته_ساری منتشر شده است. 
🎬 Doctor Zhivago (1965)

 ❄️ #چارلز_لمب (Charles Lamb) ‏(زاده ۱۰ فوریه ۱۷۷۵ ـ درگذشته ۲۷ دسامبر ۱۸۳۴) نویسنده و مقاله‌نویس انگلیسی بود. وی یکی از ادبای بزرگ انگلیس بود که برای نوشتن مجموعه کتاب‌های «قصه‌هایی از شکسپیر» به شهرت رسید. البته این کتاب‌ها را به کمک خواهرش #مری_لمب نوشته و منتشر نمود. بیشتر کتاب‌های این مجموعه توسط #نشر_دبیر در ایران منتشر شده است. 

❄️ #ای_ال_کونینزبرگ (Elaine Lobl Konigsburg) (زاده ۱۰ فوریه ۱۹۳۰ - درگذشته ۱۹ آوریل ۲۰۱۳) نویسنده و تصویرساز آمریکایی کتاب‌های داستانی کودک و نوجوان بود. از آثار وی می‌توان کتاب «چشم‌انداز شنبه‌ها» را نام برد. #نشر_پیدایش این کتاب را با ترجمه‌ی #شهلا_انتظاریان منتشر کرده است. 

❄️ #ژوزف_کسل (Joseph Kessel) ‏(زاده ۱۰ فوریه ۱۸۹۸ - درگذشته ۲۳ جولای ۱۹۷۹) نویسنده و خبرنگار فرانسوی بود. از مهم‌ترین آثار وی می‌توان به «شیر» اشاره کرد. #نشر_گل_آذین رمانی از وی با نام «ارتش سایه‌ها» با ترجمه #قاسم_صنعوی منتشر کرده است. 

@KLIDARدیدگاه های شما